Connect with us

Świat

RAPORT ZE ŚWIATA. Więcej ograniczeń na całym świecie. Nowe ograniczenia wprowadzają między innymi Hiszpanię, Belgię i Bułgarię

Published

on

Pandemia koronawirusa zmienia świat. Coraz więcej krajów wprowadza coraz surowsze ograniczenia. Naukowcy wzywają władze państwowe do podjęcia zdecydowanych kroków.

Dalsze ograniczenia w Hiszpanii

Rząd wspólnoty autonomicznej La Rioja w północnej Hiszpanii ogłosił w piątek wprowadzenie godziny policyjnej w przypadku nasilających się infekcji koronawirusem. Podobnych decyzji oczekuje się w Walencji i Melilli, a nocne spotkania w rejonie Madrytu zostaną zakazane od północy.

Według Enrique Ruiz Escudero, odpowiedzialnego za zdrowie we władzach Wspólnoty Madrytu, zakaz w godzinach 24-6 dotyczy spotkań w miejscach publicznych i prywatnych.

Zgodnie z przyjętymi przepisami z 23, żadna z restauracji w aglomeracji warszawskiej nie może przyjąć nowych gości, a każdy z tych lokali musi być zamykany po północy.

Escudero stwierdził, że nowe przepisy wejdą w życie w piątek wieczorem, a nie obecny stan wyjątkowy hiszpańskiego rządu w regionie. Opisał wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie jako „gest lojalności” wobec władz centralnych.

Pomimo tych oświadczeń władze regionu Madrytu nie zgodziły się na objęcie ich jednym ustawodawstwem dotyczącym chorób. Konieczność ich ujednolicenia została uzgodniona w czwartek wieczorem przez Wspólnoty Autonomiczne Hiszpanii z rządem premiera Pedro Sancheza. Poza władzami Madrytu tylko władze Kraju Basków nie podpisały umowy. Od piątku w La Rioja obowiązuje zasada higieny kordonu dla tej autonomicznej społeczności. Wprowadzono w nich godzinę policyjną. Rano władze gminy Walencja i hiszpańskiej eksklawy Melilla w Afryce ogłosiły zamiar wprowadzenia podobnych ograniczeń w wychodzeniu z kamienic.

Włochy: naukowcy wzywają do „drastycznych środków”

Ponad stu włoskich naukowców zwróciło się do prezydenta Sergio Mattarellego i premiera Giuseppe Conte o podjęcie „drastycznych kroków” w ciągu dwóch do trzech dni w celu powstrzymania epidemii i uniknięcia setek zgonów każdego dnia, podkreślili.

Włoskie media w piątek rozesłały list od naukowców, profesorów uniwersyteckich i badaczy, którzy napisali:

Uznajemy, że naszym obowiązkiem jest wyrażenie najgłębszej troski na obecnym etapie rozprzestrzeniania się pandemii.

Przedstawili jedną z przewidywań naukowców, że dwukrotny wzrost liczby zgonów obserwowanych każdego tygodnia może wkrótce doprowadzić do ponownej śmierci 400–500 osób każdego dnia, jak wiosną.

READ  Nord Stream 2. Fortuna wznowiła układanie gazociągu na wodach niemieckich

Zdaniem składających petycję istnieje potrzeba zaostrzenia przepisów i wprowadzenia „stanowczych i drastycznych środków w ciągu najbliższych dwóch do trzech dni”.

Potrzeba pogodzenia wymagań biznesu i obowiązku ochrony miejsc pracy z koniecznością powstrzymania infekcji musi teraz obejmować również pilną potrzebę utrzymania konstytucyjnego prawa do zdrowia indywidualnego i zbiorowego.

Zadeklarowali włoscy naukowcy.

Ostatnia epidemia w kraju w czwartek to ponad 16 000 infekcji dziennie. Zginęło 136 osób. Ogółem liczba zakażeń koronawirusem we Włoszech wynosi około 465 000, a liczba zgonów prawie 37 000.

Bułgarzy ograniczają działalność restauracji

Od piątku w Bułgarii zaczną obowiązywać nowe zasady funkcjonowania barów, dyskotek i restauracji, które mimo epidemii będą funkcjonować bez ograniczeń. Odległość między stołami musi wynosić co najmniej 2 metry, a pomieszczenia muszą być wypełnione tylko w połowie.

Po masowych protestach przeciwko ograniczeniom związanym z epidemią koronawirusa osiągnięto porozumienie między przedstawicielami branży gastronomicznej a Ministerstwem Zdrowia. Argumentowano, że chociaż maski muszą być noszone na ulicach, sklepy i środki transportu publicznego, dyskoteki i restauracje funkcjonują bez ograniczeń. Władze nie odpowiedziały na liczne apele o zamknięcie placówek gastronomicznych lub ograniczenie ich godzin pracy. Osiągnięte porozumienie wprowadza pewne ograniczenia, ale klienci klubów i dyskotek nadal nie muszą zakładać masek.

Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew zapowiedział możliwość zmniejszenia liczby osób, które mogą zgromadzić się w jednym miejscu, m.in. B. podczas imprez sportowych lub spotkań. Wykluczył jednak wprowadzenie ograniczeń w ruchu pasażerskim w całych miastach i założył, że takie środki można by podjąć w niektórych częściach miasta.

W Sofii władze nie ogłosiły wzmożonych kontroli w celu zapewnienia zgodności z ograniczeniami. W transporcie publicznym ludzie, zwłaszcza młodzi, nadal nie zakładają masowych masek. W czwartek w Sofii ukarano za to osiem osób.

Liczba osób zarażonych koronawirusem obecnie szybko rośnie. W ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 1595 nowych infekcji, a 16 pacjentów zmarło z powodu Covid-19. 1792 pacjentów z koronawirusem jest leczonych w szpitalach, 112 z nich na oddziałach intensywnej terapii. Od początku epidemii SARS-CoV-2 w Bułgarii zarażonych zostało 34 930 osób, z których 17 833 zostało wyleczonych, a 1064 zmarło.

READ  Wiadomości Bidena dzisiaj: Obama wraca do Białego Domu jako prezydent i mówi, że Putin powinien stanąć przed sądem w sprawie zbrodni wojennych

Sofia i wiele średnich miast prowincjonalnych, takich jak Pernik, Smolyan i Targovishte, zgłasza niedobór bezpłatnych łóżek szpitalnych na oddziałach chorób zakaźnych przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19.

Indonezja jest w najgorszej sytuacji w regionie

Indonezja zgłosiła w piątek 4369 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 118 zgonów z powodu Covid-19. Całkowita liczba zakażeń w kraju wzrosła do 381 910, a liczba zgonów wzrosła do 13 077. Jest to najwyższa wartość wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. Na Filipinach, drugim najbardziej dotkniętym chorobą kraju w regionie, zdiagnozowano dotychczas 365 799 przypadków SARS-CoV-2 i 6915 zgonów u pacjentów z Covid-19. W piątek filipiński oddział zdrowia zgłosił 1923 nowe przypadki i dodatkowe 132 zgony. To największa liczba ofiar śmiertelnych od czasu Covid-19 w ciągu 15 dni.

W Malezji zgłoszono 710 nowych infekcji, co daje łącznie 24 515. Zginęło kolejnych 10 osób, co oznacza łączną liczbę ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii do 214.

Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez amerykański Johns Hopkins University w Birmie od wybuchu pandemii zgłoszono 41008 przypadków koronawirusa i 1005 zgonów. w Tajlandii – 3727 przypadków i 59 zgonów; w Wietnamie – 1148 przypadków i 35 zgonów; w Kambodży – 286 przypadków bez zgonów; w Laosie – 24 przypadki i brak zgonów.

Zapisy infekcji w Iranie

W Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 6134 nowych zakażeń SARS-CoV-2, a 335 osób zmarło na Covid-19, podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To największy dzienny wzrost liczby zakażeń w kraju od początku epidemii.

Według rzecznika ministerstwa zdrowia Sima Sadat Lari, w sumie 556891 osób zaraziło się koronawirusem w Iranie, z których 446685 wyzdrowiało, a 31985 zmarło.

Dodała, że ​​2214 nowo zdiagnozowanych osób było hospitalizowanych. 4933 pacjentów leczonych jest Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Iran jest krajem na Bliskim Wschodzie najbardziej dotkniętym pandemią pod względem infekcji i zgonów. Liczba zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych przez Covid-19 stale rośnie od półtora miesiąca. Ponad 4000 zleceń zostało potwierdzonych po raz pierwszy 6 października. Nowe infekcje, 20 października dzienna liczba infekcji przekroczyła 5000. Liczba zgonów spowodowanych przez Covid-19 również pozostaje wysoka. Ponad 300 pacjentów umiera codziennie od poniedziałku, kiedy zarejestrowano 337 z nich.

READ  Sviatlana Alekseevich wezwała ONZ do wysłania misji obserwacyjnej na Białoruś

Dalsze ograniczenia w Belgii

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem belgijski rząd wprowadził w piątek dodatkowe ograniczenia w kontaktach towarzyskich, zakazując kibicom udziału w grach sportowych, ograniczając liczbę osób w obiektach kulturalnych i zamykając parki rozrywki. Wcześniej władze belgijskie postanowiły zamknąć kawiarnie, bary i restauracje oraz wprowadziły godzinę policyjną. Po Czechach kraj ma najwięcej infekcji w Europie – średnio około 10,5 tys. nowe sprawy każdego dnia.

To od naszego zachowania zależy czas trwania tych ograniczeń. Żadna zasada, żadne prawo nie może pokonać tego wirusa. Aby go pokonać, musimy stać się silną drużyną składającą się z 11 milionów Belgów

– powiedział premier Belgii Alexander De Croo na konferencji prasowej.

Zgodnie z nowymi ograniczeniami kibice nie mogą brać udziału w zawodach sportowych. Do tej pory w imprezach halowych mogło wziąć udział do 200 widzów, a na plenerowych do 400.

Nowe przepisy zakładają również, że w teatrach, salach koncertowych i kinach może przebywać maksymalnie 200 osób. Ogrody zoologiczne pozostają otwarte, ale sprzedaż i konsumpcja żywności i napojów na ich terenie jest zabroniona. Według oficjalnych danych, według Reutera, 1013 nowych zakażeń koronawirusem na 100 000 było codziennie rejestrowanych w kraju o 11 milionach mieszkańców. Mieszkańcy. Do chwili obecnej w kraju zginęło 10 588 osób z powodu Covid-19, jednego z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności na mieszkańca. Całkowita liczba infekcji wykrytych w kraju od początku pandemii wynosi 270 132. Nowe ograniczenia wejdą w życie natychmiast i będą obowiązywać przez cztery tygodnie do 19 listopada.

mly / PAP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.