Connect with us

Gospodarka

Raport: Przyszłość polskich samorządów rysuje się ponuro

Published

on

Raport: Przyszłość polskich samorządów rysuje się ponuro

Coroczny ranking pokazuje mnóstwo kryzysów zagrażających lokalnej stabilności finansowej

30 lipca „Wspólnota”, a Gazeta donosząca o polskich sprawach miejskich opublikowała coroczny ranking najbogatsze społeczności w kraju. Ranking przedstawia obraz roku 2021 i przedstawia niektóre z kluczowych cech lokalnej gospodarki.

Oprócz majątku per capita ranking, który po raz pierwszy opublikowali ponad 20 lat temu prof. Paweł Svianiewicz i dr. Na pytanie odpowiedziała również Julita Łukomska z UW regionalna stabilność finansowa jak również przyszłe wyzwania dla gmin.

Wbrew zwykle optymistycznym perspektywom dalszego rozwoju Polski, badacze wskazują na mnóstwo kryzysów, które sprawiają, że przyszłość samorządu wygląda raczej ponuro w porównaniu z poprzednimi latami.

Obecne i przyszłe wyzwania dla polskich samorządów

Ostatnim razem, gdy TheMayor.EU uwzględnił ranking polskich miast na temat dobrobytu, był rok 2019, po tym, jak Polska została oficjalnie nazwana „Kraj uprzemysłowiony. W tym czasie ranking wymieniał ciągły przepływ kapitału i skuteczną politykę społeczną jako korzyści z ogólnie pozytywnymi perspektywami na przyszły rozwój.

Jednak ranking 2021 ma znacznie bardziej pesymistyczny obraz przyszłości samorządu. Jak wynika z komunikatu prasowego stowarzyszenia, narracja rządu o znakomitych wynikach budżetów samorządowych jest myląca, a przyszłość rysuje się ponuro.

Badanie przytacza trwały długoterminowy problem z inflacjąjak również Podatek to zmieni Cięcia w budżetach gminnych jako główne wyzwania na przyszłość. Do tego dochodzi rosnąca niepewność co do wchłanianie Fundusze UEjak również napięcia finansowe generowane przez wojna na Ukrainie a fala uchodźców to główne zagrożenia dla rozwoju regionalnego.

Cytat z samego badania brzmi: „Wszystko to sprawia, że ​​z wielką troską należy patrzeć na bliższą i dalszą przyszłość budżetów miejskich”.

Ranking

Autorzy podkreślają, że wyniki badania nadal wykazują stabilność w społecznościach. Pod względem majątku per capita w stolicach województw, Warszawa (8934,73 zł) nie jest zaskoczeniem, że plasuje się na szczycie listy, a następnie Wrocław (7383,80 zł), Opole (7134,54 zł), Kraków (7003,56 zł) i pozach (6838,94 zł).

READ  Sankcje wobec Rosji wciąż są przedmiotem dyskusji, ponieważ Europejczycy obawiają się kosztów

Druga część dotyczy miast powiatowych, które mają status powiatu lub powiatu. Na czele listy znajduje się Sopot z najwyższym majątkiem per capita wynoszącym 9253,36 zł, a następnie Płock (7248,73 zł), Gliwice (6826,40 zł), Dąbrowa Górnicza (6765,01 zł) i Świnoujście (6489,06 zł).

Autorzy zwracają uwagę, że wiele wyników tegorocznego rankingu jest wynikiem m.in przelewy zagraniczne i inwestycje zagraniczne zamiast lokalnie pobieranych dochodów podatkowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.