Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Raport Monitoringu Ochrony Polska (luty – marzec 2023) – Polska

Published

on

Raport Monitoringu Ochrony Polska (luty – marzec 2023) – Polska

Załączniki

24 lutego 2022 r. gwałtowna eskalacja konfliktu na Ukrainie, który rozpoczął się w 2014 r., zmusiła do ucieczki miliony ukraińskich cywilów. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że co najmniej 100 000 osób opuściło swoje domy w ciągu pierwszych 24 godzin konfliktu1. Większość wysiedlonych to kobiety, dzieci i osoby starsze, ponieważ mężczyznom w wieku bojowym w dużej mierze zabroniono wyjazd z kraju2. Według najnowszego raportu UNHCR ze stycznia 2023 r. w całej Europie zarejestrowano ponad 8 mln ukraińskich uchodźców, w tym ponad 1,5 mln w Polsce, co czyni Polskę krajem o zdecydowanie największej liczbie uchodźców z Ukrainy. Społeczeństwo polskie otwierało swoje domy i oferowało różne formy pomocy w przyjmowaniu uchodźców. Bezpośrednio po eskalacji konfliktu, od lutego do końca czerwca 2022 r., 70% polskich gospodarstw domowych zaoferowało jakąś formę pomocy4. Około 80% tych gospodarstw udzieliło pomocy materialnej, a około 66% pomocy finansowej.5 W dniu 12 marca 2022 r. Rząd polski wprowadził specjalną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.). Celem specjalnej ustawy jest zapewnienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi w ich kraju konkretnych regulacji prawnych i podstaw prawnych dla szeregu praw. Ukraińcy uciekający przed konfliktem mogliby otrzymać niepowtarzalny numer identyfikacyjny,

PESEL UKR, który zapewnia ochronę czasową w Polsce. Umożliwiło im to otrzymywanie świadczeń socjalnych, dostęp do publicznej służby zdrowia oraz legalną pracę i naukę w polskich szkołach i na uczelniach. W chwili pisania tego artykułu status ochrony czasowej w Polsce posiadało 995 402 obywateli Ukrainy. 6 Ukraińscy uchodźcy mają również prawo do jednorazowej wypłaty w wysokości 300 zł na osobę, która posiada numer PESEL.7 Twoi polscy gospodarze mogą otrzymać stypendium w wysokości 40 zł dziennie na każdą osobę, która uciekła z Ukrainy i rejestrują do 120 dni. Inne świadczenia socjalne przysługujące uchodźcom to zasiłki na dzieci (500+), wsparcie finansowe dla dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny (300+), 1000 zł po urodzeniu dziecka, dostęp do refundowanych leków i inne.
Zespół Monitorujący Zabezpieczenia Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) rozpoczął pracę na początku 2023 roku.
Wielu uchodźców mieszkało już w Polsce, większość mieszkała w kwaterach prywatnych, a wiele dzieci zapisało się do polskiego systemu edukacji.

READ  W 2022 r. polski rząd wpłacił na fundusz kościelny rekordową kwotę 200 mln zł, dwukrotnie więcej niż dziesięć lat temu

Kiedy zespół monitorujący ochronę IRC rozpoczynał pracę, stosunek społeczności przyjmującej do uchodźców z Ukrainy był generalnie pozytywny. Jednak sytuacja pogorszyła się od początku wojny. W styczniu 2023 r. 80% Polaków w wieku 16-65 lat pozytywnie postrzegało uchodźców z Ukrainy, w tym 44% bardzo pozytywnie 8. Warto jednak zwrócić uwagę na pytanie „Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmienił się Twój stosunek do uchodźców z Ukrainy?” , d , od czerwca 2022?” 25% odpowiedziało twierdząco, z czego 68% stwierdziło, że nastroje uległy pogorszeniu9. Niektóre grupy podają wydarzenia historyczne jako usprawiedliwienie dla nastrojów antyukraińskich. Szacuje się, że w rzezi wołyńskiej zorganizowanej przez członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) („banderowców”) w 1943 r. zginęło około 100 000 Polaków10. Współcześnie wzmianki o tej masakrze wśród środowisk antyukraińskich są stosunkowo częste11.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *