Connect with us

Świat

Rada rządowa Libii zawiesza minister spraw zagranicznych Najlę Mangoush | Aktualności

Published

on

Rada rządowa Libii zawiesza minister spraw zagranicznych Najlę Mangoush |  Aktualności

Tymczasowy rząd Libii odrzuca decyzję rady i zwiększa napięcie przed planowanymi wyborami.

Rządząca Rada Prezydentów Libii zawiesiła minister spraw zagranicznych Najlę Mangoush za „naruszenia administracyjne” i zabroniła jej podróżowania.

Rzeczniczka rady powiedziała, że ​​trzyosobowy panel zawiesił Mangoush w sobotę za politykę zagraniczną bez konsultacji z radą.

Rzeczniczka nie podała dalszych szczegółów.

Minister spraw zagranicznych nie miał natychmiastowych komentarzy, ale tymczasowy rząd jedności narodowej Libii odrzucił decyzję rady w oświadczeniu wcześnie w niedzielę.

W oświadczeniu zamieszczonym na rządowej stronie na Facebooku pochwaliła się starania minister i zapowiedziała, że ​​będzie normalnie wykonywać swoje obowiązki.

Stwierdził również, że Rada Prezydencka „nie ma prawnego prawa do powoływania lub anulowania mianowania członków władzy wykonawczej, zawieszania ich lub prowadzenia dochodzenia” – dodał. że uprawnienia te należą wyłącznie do premiera.

Wybory, bombardowanie Lockerbie

Walki o władzę w Trypolisie mają miejsce na około sześć tygodni przed planowanymi wyborami i kilka dni przed międzynarodową konferencją w stolicy Francji, mającą na celu wywarcie nacisku na zaplanowane przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych 24 grudnia.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris zostanie ogłoszony w grudniu.

Ekspert ds. Libii Emadeddin Badi powiązał zawieszenie Mangoush z komentarzami, które wygłosiła w tym tygodniu w wywiadzie dla BBC na temat zamachu bombowego w Lockerbie w 1988 roku.

Podczas wywiadu Badi powiedział, że Mangoush wskazał na „możliwą ekstradycję” człowieka poszukiwanego za zamach bombowy – Abu Agila Mohammeda Masuda – i powiedział, że jego sprawa przyniesie „pozytywne rezultaty”.

USA twierdzi, że Masud, były członek libijskiego wywiadu, zbudował i zaprogramował bombę, która wysadziła lot 103 Pan-Am nad szkockim miastem Lockerbie w 1988 roku, zabijając 270 osób.

Badi, analityk Globalnej Inicjatywy w Genewie, powiedział, że innym czynnikiem stojącym za zawieszeniem Mangoush’a było napięcie między libijskimi politykami w związku z wyborami.

READ  Zdjęcia pokazują rzadkie stworzenie – równie urocze, co niebezpieczne – zostało zauważone na farmie na Tajwanie

„Za kulisami rośnie otwarte napięcie między aktorami politycznymi… które jest katalizowane przez utrudniający termin wyborów 24 grudnia” – powiedział.

Libia pogrążyła się w chaosie od czasu, gdy wspierane przez NATO powstanie obaliło wieloletniego przywódcę Muammara al-Kaddafiego w 2011 roku. Został schwytany i zabity przez uzbrojoną grupę w październiku.

Ten bogaty w ropę kraj był od lat podzielony między rywalizujące rządy, jeden z siedzibą w stolicy Trypolisu, a drugi na wschodzie kraju. Każda ze stron jest wspierana przez różne obce mocarstwa i milicje.

Obecny rząd tymczasowy został powołany w lutym po miesiącach negocjacji wspieranych przez ONZ, aby poprowadzić kraj przez wybory. Składa się z Rady Prezydenckiej i Rady Ministrów, która reguluje sprawy bieżące.

Spór w sprawie zawieszenia przez Radę ministra spraw zagranicznych prawdopodobnie podsyci napięcia między rywalizującymi frakcjami w Libii, które starają się współpracować po latach konfliktu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *