Connect with us

technologia

Rosyjski gaz płynie w przeciwnym kierunku rurociągiem Jamał-Europa!

Published

on

Od IndraStra Global News Team


Atrybut obrazu: Ukraiński odcinek gazociągu przejściowego Jamał-Europa / Zdjęcie: utg.ua

Dane z 6 listopada 2021 r. Niemiecki operator gazociągów Gascade wstrzymał przepływ gazu przez przejściowy gazociąg Jamał-Europa na zachodzie do Niemiec i płynie teraz w przeciwnym kierunku z powrotem do Rosji. Gazociąg przebiega przez terytorium Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. Projektowana przepustowość gazociągu to 32,9 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.

Dostawy gazu wstrzymano od godziny 9:00 do 10:00 czasu moskiewskiego, po czym rozpoczął się powrót gazu gazociągiem z Niemiec do Polski. Przepływy powrotne wynoszą obecnie około 139 500 metrów sześciennych na godzinę.

Odwrócenie kierunku przepływu gazu przez jeden z trzech głównych rurociągów transportujących rosyjski gaz do Europy Zachodniej to drugi raz, kiedy sytuacja rozwinęła się w ciągu kilku dni. W ciągu ostatniego tygodnia europejskie benchmarkowe kontrakty terminowe na gaz wzrosły aż o 23% z powodu wstrzymania zachodnich przepływów. Został wznowiony w czwartek po pięciodniowym zawieszeniu i odwrotnych dostawach.

Najnowszy ruch ma miejsce w związku z zarzutami niektórych polityków regionalnych, że Kreml wstrzymuje dostawy, aby wywrzeć nacisk na Niemcy i Unię Europejską w celu zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2, który obecnie przechodzi proces uzyskiwania pozwoleń w Niemczech. ten Nord Stream 2 ma sprowadzać gaz z Rosji bezpośrednio do Niemiec.

Rosja jednak temu zaprzeczyła i obiecała dostęp na Zachód od 8 listopada, jak tylko uzupełnią swoje własne dostawy. Moskwa będzie honorować swoje zobowiązania umowne, co potwierdzają europejskie firmy skontaktował się z Reuters.

Gazociąg Jamał-Europa

Atrybut mapy: Gazociąg Przejściowy Jamał-Europa / Źródło: Alchetron

Dane z gazowni

Terminy Gaskade od soboty (6 czwartek.

Jak wynika z danych, wypływy w Mallnow – czyli żądania transportu gazu z Niemiec do Polski – wyniosły 1442934 kWh/godzinę drugą godzinę z rzędu. Napływ do Niemiec w pobliżu Mallnow, na granicy z Polską, ustał w ostatnią sobotę i został wznowiony dopiero w czwartek.

READ  Technologia nadmuchiwanej stali dla ultralekkiej architektury

Rzecznik prasowy polskiej spółki gazowniczej PGNiG powiedział, że Polska dostaje gaz z obu kierunków.

„Z naszego punktu widzenia wszystko jest w porządku. Umowa z Gazpromem zostanie wykonany ”, powiedział rzecznik, odnosząc się do rosyjskiego majora gazowego.

Rosja powiedziała, że ​​skoncentruje się na uzupełnianiu krajowych zapasów przed wypuszczeniem większej ilości gazu do Europy. Oczekuje, że własny proces uzupełniania zostanie zakończony do 8 listopada. Wysokość rzek Jamalskich między Polską a Niemcami oraz ich kierunek jest zarządzana przez Gaz-System w Polsce i Gascade w Niemczech na podstawie życzeń klientów. Analityk powiedział w zeszłym tygodniu, że odwrócenie prądów wskazuje na popyt ze strony Polski przy ogólnie wysokich cenach i ograniczonych dostawach skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Kontrakt PGNiG z Gazpromem przewiduje dostawy ok. 10 mld m3 gazu rocznie, z czego co najmniej 8,7 mld m3 w systemie take-or-pay. Jeśli pojawi się możliwość zakupu tańszego gazu z zachodu, a Polska kupiła już wystarczającą ilość gazu w ramach umowy z Gazpromem, może przestawić się na dostawy z zachodu, twierdzą handlowcy.

Z relacjami Bloomberg, Reuters i TASS

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *