Connect with us

Gospodarka

GOP, demokratyczni parlamentarzyści biorą udział w rozmowach klimatycznych

Published

on

Najnowsze informacje na temat ONZ klimat Szczyt COP26 w Glasgow:

GLASGOW – Glasgow stało się w sobotę miejscem rzadkiego wydarzenia – ponadpartyjnej delegacji Kongresu USA na szczycie klimatycznym.

Senator Chris Coons, Demokrata z Delaware, poprowadził grupę Republikanów i Demokratów do rozmów klimatycznych. Uczestniczący prawodawcy powiedzieli, że pokazuje zainteresowanie republikańskich prawodawców kwestiami klimatycznymi, a to, co powiedzieli, jest ponadpartyjnym zaangażowaniem na rzecz klimatu.

Republikański parlamentarzysta z Utah, John Curtis, wywołał śmiech publiczności podczas sobotniego panelu Atlantic Council, wypowiadając się na temat nowości ustawodawców GOP, którzy chcą spotykać się z tysiącami zapalonych obrońców klimatu.

„Nazywam się John Curtis i jestem republikaninem. I jestem tutaj ”- powiedział Curtis, przewodniczący konserwatywnej koalicji konserwatorskiej w Kongresie USA.

Coons jest współprzewodniczącym bezpartyjnej grupy klimatycznej w Senacie. Senator Lisa Murkowski, Republikanka z Alaski, znalazła się wśród ponad pół tuzina republikańskich deputowanych oczekiwanych na szczycie.

Od czasu wyborów śródokresowych w 2018 r., w których Demokraci zdobyli miejsca w kwestiach klimatycznych, republikańscy prawodawcy w dużej mierze przestali publicznie kwestionować naukę, według której spalanie węgla i ropy jest głównym winowajcą globalnego ocieplenia.

Prawodawcy w delegacji powiedzieli, że rosnąca liczba republikanów w Kongresie chce opowiadać się za spowolnieniem zmian klimatycznych, chociaż Republikanie i Demokraci często mają różne poglądy na taktykę, w tym rolę regulacji stanowych.

___

PARYŻ – Setki aktywistów zebrało się w sobotę w paryskim ratuszu, aby zaprotestować przeciwko bezczynności 10 najbardziej szkodliwych dla klimatu narodów na świecie w sprawie zmian klimatycznych.

Zaprezentowali duże portrety prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, prezydenta Chin Xi Jinpinga, prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, premier Indii Narendy Modi, prezydenta USA Joe Bidena i premiera Kanady Minister Justin Trudeau i były premier Japonii Yoshihide Suga przygotowali transparent z napisem „Bezczynność w klimacie = przestępstwa przeciwko życiu”.

Protest w stolicy Francji był jednym z wielu na świecie z okazji Światowego Dnia Działania na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej podczas rozmów klimatycznych COP26 w Glasgow.

Kluczowy szczyt klimatyczny ONZ rozpoczął się w ubiegłą niedzielę i zapoczątkował dwa tygodnie intensywnych negocjacji dyplomatycznych przez prawie 200 krajów mających na celu spowolnienie przyspieszenia globalnego ocieplenia i przystosowanie się do istniejących wcześniej szkód klimatycznych.

READ  Sukces Świątek pomaga Polsce ożywić nadmorski turniej

___

LONDYN – Tysiące stalowych bębnów maszerowało przed Bankiem Anglii w centrum Londynu, aby wezwać do działania na Konferencji Klimatycznej ONZ.

Protestujący machali transparentami Rebelii Wymierania w sobotę i nosili plakaty z napisem „Pomoc!” Nad zdjęciem Ziemi, gdy maszerowali 2 mile do Trafalagar Square.

Protester Sue Hampton, lat 64, mówi, że wszyscy są w niebezpieczeństwie i wszystkie pokolenia muszą zjednoczyć się, by działać.

„Nawet gdybym wiedziała na pewno, że mogę dotrzeć do naturalnego końca mojego życia, nie widząc żadnego horroru, nadal byłabym tutaj, ponieważ mam wnuki, a inni ludzie mają wnuki” – powiedziała. „Więc nie możemy pozwolić, aby młodzi ludzie wykonywali tu całą pracę. Wszyscy musimy to zrobić razem.”

Aktywiści klimatyczni zebrali się również w Dublinie w Irlandii, z hałaśliwą grupą zebraną w Ogrodzie Pamięci upamiętniającą tych, którzy polegli w irlandzkiej walce o niepodległość.

___

GLASGOW – 69-letnia Elaine Knox i 60-letni William Oliphant z Glasgow nie pasują do normalnej demografii protestów klimatycznych skupionych na młodzieży, ale nadal byli na masowym wiecu klimatycznym w szkockim mieście w sobotę, aby nakłonić rządy do szybszego działania w kwestiach klimatycznych .

– Umrę, zanim stanie się najgorsze – powiedział Knox. „To młodzież, którą zostawiamy z okropnego, okropnego świata”.

„Jesteśmy w koszmarze” – dodała.

Oliphant powiedziała, że ​​jeśli ludzie tacy jak ona nie będą walczyć z interesami pieniężnymi, które ogrzewają ziemię, „po prostu cofną się i wszystko będzie się toczyć jak zawsze”.

„To wymaga czegoś więcej niż tylko krzyków i protestów, potrzeba walki” – powiedział Oliphant. „Jeśli nie będziemy walczyć, jest już za późno”.

Jamila Khatoon z Pakistanu nosiła znak o trzech lodowcach w swoim regionie, które mogą zniknąć z powodu zmian klimatycznych.

„Lodowce topnieją” – powiedział Khatoon. „Wsie toną. Nikt nic nie robi ”.

___

AMSTERDAM – Dziesiątki tysięcy ludzi przemaszerowało przez Amsterdam w demonstracji wzywającej do podjęcia dalszych działań w celu zwalczania zmian klimatycznych.

Marcowa sobota w stolicy Holandii była jedną z wielu na świecie, które zbiegły się w czasie ze spotkaniem ONZ w Glasgow w Szkocji na temat zmian klimatycznych.

Protestujący wymachujący transparentami zebrali się na centralnym placu Dam, po czym pomaszerowali do parku na zachód od miasta. Na banerach widniały: „Ludzie i klimat ponad zysk dla zanieczyszczających”, a inny: „#Nadające się do noszenia, aby rozwiązać kryzys klimatyczny”.

READ  Mniej papierkowej roboty dzięki kwarantannie lub izolacji

Organizatorzy oszacowali, że wzięło w nim udział 40 000 osób. Policja początkowo nie oszacowała wielkości tłumu.

___

STAMBUŁ – Niewielka grupa demonstrantów klimatycznych demonstrowała w sobotę w dzielnicy Kadikoy w Stambule, wzywając do działania na rzecz ratowania planety dla przyszłych pokoleń.

Około 80 osób zgromadziło się przed Operą Sureyya na głównej ulicy handlowej dzielnicy, śpiewając, bębniąc i trzymając plakaty z hasłami „Zjednoczcie się dla klimatu” i „Środowisko bez walki klas to ogrodnictwo”.

„Chcę, aby moje dzieci żyły w przyszłości na pięknej planecie” – powiedziała 52-letnia emerytka Kadriye Basut.

Dodała: „Myślę, że musimy opuścić piękną planetę. Myślę, że jesteśmy to winni naszym dzieciom i naszej planecie. Widzimy, że szefowie państw i rządów świata nic z tym nie robią, po prostu mówią „bla, bla, bla”.

43-letni profesor Uniwersytetu Baris Gencer Baykal wezwał do zaprzestania wykorzystywania węgla wcześniej niż cele wyznaczone przez światowych przywódców na konferencji klimatycznej ONZ w Glasgow.

„Nie można już tego odkładać” – powiedział. „Ponieważ każdego dnia coraz bardziej odczuwamy zmiany klimatu. W równym stopniu cierpią na tym kraje rozwijające się i uprzemysłowione. Chcemy sprawiedliwości klimatycznej ”.

Turcja od kilku lat cierpi z powodu suszy, a tego lata kraj nawiedziły pożary lasów, powodzie i śluz na Morzu Marmara związany z ociepleniem wody i zanieczyszczeniem.

___

WARSZAWA, Polska – Unijni członkowie polskiej energetyki protestowali przed biurem Unii Europejskiej w Warszawie, twierdząc, że za wzrost cen energii odpowiadają unijne wysiłki na rzecz ograniczenia zużycia węgla.

Około 200 pracowników elektrowni i kopalń z całej Polski dąło w rogi i wymachiwało flagami związkowymi, śpiewając. Hasłem protestu było „TAK dla suwerenności energetycznej Polski. NIE dla wysokich cen energii i ciepła.”

Przywódcy Unii twierdzą, że polityka energetyczna UE zaszkodzi polskiej gospodarce. Przemysł węglowy jest głównym pracodawcą w Polsce, a ponad połowa energii elektrycznej pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego.

Plan polityki energetycznej rządu wymaga większego wykorzystania energii jądrowej, gdy tylko zostanie zbudowana infrastruktura.

Podobnie jak inne państwa członkowskie UE, Polska zobowiązała się do stopniowego wycofywania węgla i rozwijania energii wiatrowej, słonecznej i innych odnawialnych źródeł energii. Na szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow w tym tygodniu rząd powiedział, że nie może zamknąć wszystkich elektrowni węglowych przed 2049 r., co rozczarowało działaczy.

READ  Przedstawiciele partii opozycyjnej Zmiana polityki zagranicznej - pierwsza wiadomość

___

GLASGOW, Szkocja – brytyjski aktor Idris Elba wniósł swoją gwiazdorską potęgę na rozmowy klimatyczne ONZ w Glasgow, aby podkreślić znaczenie pomocy drobnym rolnikom w walce z globalnym ociepleniem.

Elba i jego żona, modelka Sabrina Dhowre Elba, wyszli w sobotę na scenę, aby wesprzeć Międzynarodowy Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Rozwoju Rolnictwa.

Elba powiedział, że chce podkreślić niebezpieczeństwa związane z zakłócaniem globalnych łańcuchów żywnościowych, ponieważ w szczególności drobni producenci są dotknięci skutkami zmian klimatycznych. Powiedział, że 80% żywności spożywanej na całym świecie jest produkowane przez drobnych rolników.

„Ta rozmowa na temat jedzenia naprawdę musi zostać zintensyfikowana, a jedną rzeczą, którą mam, są duże usta” – powiedział Elba.

Na tym samym panelu, 24-letnia aktywistka klimatyczna z Ugandy, Vanessa Nakate, powiedziała, że ​​globalne ocieplenie już głodzi miliony ludzi na całym świecie, w tym w jej własnym kraju.

Powiedziała, że ​​przejście z diety mięsnej na dietę roślinną może pomóc zaoszczędzić miliony ton emisji gazów cieplarnianych każdego roku, jednocześnie uwalniając więcej gruntów, które są obecnie wykorzystywane na pasze dla zwierząt.

___

GLASGOW, Szkocja – Helikoptery policyjne przeleciały nad Glasgow na początku soboty, gdy władze przygotowywały się do drugiego dnia protestów aktywistów klimatycznych wzywających do szybszych działań w celu ograniczenia globalnego ocieplenia.

Pomimo pewnej mżawki i silnych wiatrów, dziesiątki tysięcy ludzi miało przebiec przez szkockie miasto, w którym odbywają się tegoroczne rozmowy klimatyczne ONZ.

W miejscu konferencji negocjatorzy spotkali się na siódmy dzień negocjacji, aby sfinalizować projekty porozumień, które w przyszłym tygodniu mogą zostać przedłożone ministrom do zatwierdzenia politycznego.

Tematy targowane przez prawie 200 krajów podczas rozmów obejmują odnowione zobowiązanie do utrzymania globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, skłonienie krajów do częstszego przeglądu swoich wysiłków oraz wsparcie finansowe dla biednych krajów.

___

Śledź poniższe raporty klimatyczne AP https://apnews.com/hub/climate

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *