Connect with us

Świat

Putin ostrzega, że ​​członkostwo Finlandii w NATO zaszkodzi stosunkom

Published

on

HELSINKI (AP) – Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w sobotę swojego fińskiego odpowiednika, że ​​stosunki między dwoma sąsiadami mogą „pogorszyć się”, jeśli Finlandia zrealizuje swoje plany ubiegania się o członkostwo w NATO.

Służba prasowa Kremla poinformowała w oświadczeniu, że Putin powiedział Sauli Niinisto, że porzucenie przez Finlandię tradycyjnej polityki neutralności wojskowej byłoby błędem, ponieważ nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii.

„Taka zmiana w polityce zagranicznej państwa może negatywnie wpłynąć na stosunki rosyjsko-fińskie, które budowane w duchu dobrego sąsiedztwa i partnerstwa od wielu lat są korzystne dla obu stron” – dodał w oświadczeniu.

Odpowiedź pojawiła się po tym, jak Niinisto powiedział Putinowi w rozmowie telefonicznej, że militarnie niezaangażowany nordycki kraj, który ma skomplikowaną historię ze swoim ogromnym wschodnim sąsiadem, „zdecydował się ubiegać o członkostwo w NATO w nadchodzących dniach”.

Biuro Niinisto podało w oświadczeniu, że przywódca Finlandii powiedział Putinowi, jak bardzo zmieniło się środowisko bezpieczeństwa Finlandii po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutegoi odniósł się do żądań Rosji, aby Finlandia wycofała się z członkostwa w 30-narodowym zachodnim sojuszu wojskowym.

„Rozmowa (z Putinem) była bezpośrednia, jasna i bez przesady. Uznano, że ważne jest unikanie napięć” – powiedział Niinisto, prezydent Finlandii od 2012 roku i jeden z nielicznych zachodnich przywódców, którzy prowadzili regularny dialog z Putinem w ciągu ostatniej dekady.

Niinisto zwrócił uwagę, że już powiedział Putinowi, kiedy po raz pierwszy spotkali się w 2012 roku, że „każdy niezależny naród zmaksymalizuje własne bezpieczeństwo”.

„Wciąż tak jest. Przystępując do NATO, Finlandia wzmocni własne bezpieczeństwo i wywiąże się ze swoich zobowiązań” – powiedział Niinisto.

Niinisto podkreślił, że Finlandia, mimo prawdopodobnego przyszłego członkostwa w NATO, nadal chce negocjować bilateralnie z Rosją w „praktycznych kwestiach wynikających z bliskości granic” i ma nadzieję na współpracę z Moskwą „w sposób profesjonalny”.

READ  Urzędnik służby zdrowia z Missisipi twierdzi, że w nadchodzących dniach stan zobaczy wiele zgonów z powodu Covid

Zgodnie z oświadczeniem Kremla obaj przywódcy dyskutowali także o rosyjskiej „operacji wojskowej” na Ukrainie i możliwości osiągnięcia politycznego rozwiązania. Putin powiedział, że rozmowy między Moskwą a Kijowem zostały zawieszone z powodu „braku zainteresowania Ukrainy poważnym i konstruktywnym dialogiem”.

Telefon został wykonany z inicjatywy Finlandii, podało biuro Niinisto.

Finlandia dzieli 1340-kilometrową (830-milową) granicę z Rosją, najdłuższą ze wszystkich członków UE.

Niinisto i fińska premier Sanna Marin wspólnie poparli w czwartek kandydaturę swojego kraju na NATO, zalecając, aby Finlandia „musiała natychmiast złożyć wniosek o członkostwo w NATO”, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

W niedzielę spodziewane jest oficjalne ogłoszenie przez fińskie Niinisto i Marina wniosku o członkostwo w NATO. Rządząca Partia Socjaldemokratyczna Marin zatwierdziła w sobotę kandydaturę akcesyjną, torując drogę do głosowania parlamentarnego w przyszłym tygodniu w celu zatwierdzenia posunięcia. Oczekuje się, że przejdzie z przytłaczającym poparciem. Formalny wniosek o członkostwo zostałby następnie złożony w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

W niedzielę na spotkaniu rządzących socjaldemokratów pod przewodnictwem premier Magdaleny Andersson sąsiednia Szwecja ma zdecydować o swoim stanowisku w NATO.

Potencjalną przeszkodą dla przystąpienia Finlandii i Szwecji do sojuszu była Turcja, członek NATO, której prezydent powiedział w piątek nie był „przychylny” temu pomysłowi.

Recep Tayyip Erdogan powołał się na poparcie w Szwecji i innych krajach skandynawskich dla bojowników kurdyjskich – których Turcja uważa za terrorystów.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział w sobotę, że wezwał już swojego tureckiego odpowiednika Mevluta Cavusoglu do „rozładowania napięć”.

„Jestem pewien, że i w tym przypadku znajdziemy rozwiązanie” – powiedział dziennikarzom późną sobotę na początku nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie.

Prezydent USA Joe Biden przeprowadził w piątek wspólny apel z Niinisto i Anderssonem, podczas którego „podkreślił swoje poparcie dla polityki otwartych drzwi NATO oraz dla prawa Finlandii i Szwecji do własnej przyszłości”, zgodnie z oświadczeniem Białego Domu, aby decydować polityka i ustalenia dotyczące bezpieczeństwa.”

READ  Francja: godzina policyjna również w Sylwestra

___

Frank Jordans w Berlinie przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.