Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polityka fiskalna Polski może utrudnić okiełznanie inflacji – uważa Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej

Published

on

WARSZAWA, 14 maja (Reuters) – Sprowadzenie inflacji w Polsce do celu banku centralnego w ciągu najbliższych dwóch lat będzie trudne, jeśli rząd zintensyfikuje wysiłki na rzecz pobudzenia konsumpcji – powiedział Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Sobota.

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił plan pomocy kredytobiorcom borykającym się z wyższymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych w warunkach najwyższej inflacji od ponad dwóch dekad. Polska obniżyła również podatki energetyczne, aby ograniczyć wpływ wyższych cen na konsumentów.

„(Osiągnięcie celu inflacyjnego) zależy od polityki fiskalnej, jeśli nadal będziemy widzieć więcej transferów pieniężnych na konsumpcję, będzie to bardzo trudne. Żadne podwyżki stóp, nawet do poziomu realnej stopy procentowej, tego nie zmieni” – powiedział Litviniuk telewizji TVN24.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Litwiniuk – profesor uniwersytetu powołany do RPP w styczniu – zwrócił uwagę na kampanię przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 2023 r., mówiąc, że polska inflacja może utrzymać się na wysokim poziomie do 2025 r.

Polska rozpoczęła cykl zacieśniania polityki pieniężnej w październiku, później niż banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 5,25%, a kwietniowa inflacja osiągnęła 12,4% r/r, w porównaniu z celem inflacyjnym banku centralnego wynoszącym 2,5% z tolerancją +/- 1 punkt procentowy.

Plan hipoteczny umożliwiłby kredytobiorcom spłatę części rat bez odsetek i utworzenie funduszu ulgi w wysokości 3,5 mld zł z zysków banków komercyjnych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego; Edytowane przez Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *