Connect with us

Gospodarka

Przedstawiciele partii opozycyjnej Zmiana polityki zagranicznej – pierwsza wiadomość

Published

on

Odbudowa stosunków Polski w UE, powrót do partnerstwa z USA i skuteczna Ostpolitik to trzy filary nowej doktryny „Bezpiecznej Polski”, przedstawionej w sobotę przez kierownictwo Platformy Obywatelskiej (PO).

Filary „Bezpiecznej Polski” zaprezentowali na warszawskiej konferencji szef PO Borys Budka i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, poseł do Parlamentu Europejskiego, który ostro skrytykował też politykę zagraniczną rządzącego PiS i prezydenta Andrzeja Dudy.

Budka powiedział, że Polska od czasów zaborów nie była tak odizolowana na arenie międzynarodowej. „”[PiS party leader Jarosław – PAP] Kaczyński odciął język polskiej dyplomacji i zabił polską politykę zagraniczną – powiedział, pytając, czy ktokolwiek w Europie zna nazwisko obecnego ministra spraw zagranicznych lub jego poprzednika. Powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin zebrał wojska na wschodzie i że prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko na co dzień prowokował Polskę, a jednak kraj ten nie był w stanie skutecznie zareagować, ponieważ zniknął z polityki międzynarodowej.

Przewodniczący PO zapowiedział, że jego partia zakończy konflikt z UE i zbuduje relacje z partnerami z bloku oparte na zaufaniu, współpracy i osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. „Zajmiemy się ekonomicznymi skutkami pandemii, pogłębiającymi się nierównościami i skrajnym ubóstwem” – powiedział Budka. „Razem będziemy wdrażać Europejski Zielony Ład. Dalsza integracja europejska będzie jedną z gwarancji naszego bezpieczeństwa”.

Zapowiedział też powrót do „partnerskich relacji” z rządem Biden USA, których podstawą będzie polsko-amerykański szczyt w Warszawie z udziałem przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych. „Prezydent USA nigdy więcej nie ominie polskiej stolicy, wybierając kraje sąsiednie” – powiedział. „Stany Zjednoczone będą strategicznym partnerem Polski”.

Obiecał też powrót do „skutecznej i przyczynowej Ostpolitik”.

„Polska po raz kolejny przejmie rolę eksperta w NATO i Unii Europejskiej w kwestiach wschodniego sąsiedztwa” – powiedział Budka. „Będziemy zintensyfikować współpracę z Ukrainą, aby przyspieszyć jej wewnętrzną modernizację i zacieśnić stosunki z Zachodem. Obywatele Białorusi zawsze będą mogli liczyć na nasze wsparcie w dążeniu do demokratycznych zmian w swoim kraju. Będziemy pracować i działaj konsekwentnie ”. Wdrażanie rozwiązań zapobiegających wpływowi Federacji Rosyjskiej na polską politykę wewnętrzną. „

READ  Kanadyjska organizacja charytatywna wysyła plecaki i przybory szkolne do ukraińskich dzieci w Polsce

Radosław Sikorski rozwinął punkty Budki i stwierdził, że Polska powinna wejść do „potęgi grupowej w Unii Europejskiej”.

„Obowiązujące prawo onieśmiela UE i twierdzi, że stanowi zagrożenie dla jej suwerenności” – powiedział Sikorski. „Tak, łączymy pewien stopień suwerenności z innymi krajami europejskimi, aw zamian otrzymujemy większe bezpieczeństwo i większy wpływ na arenie międzynarodowej”.

„Bardziej zintegrowana UE nie jest zagrożeniem dla naszej niezależności i bezpieczeństwa – jest narzędziem ich obrony, najlepszym, jaki mamy” – kontynuował. Poseł powiedział również, że kolejnym celem jest wspólny kierunek unijnej Ostpolitik. „Pokój i rozwój gospodarczy na wschód od naszych granic to większe bezpieczeństwo dla Polski” – powiedział. „Po tym, jak Polsce udało się przekonać całą UE o projekcie Partnerstwa Wschodniego, dzięki któremu Mołdawia, Ukraina i Gruzja zrywają ze swoim postsowieckim dziedzictwem i integrują się z UE”.

Trzecim celem, jak powiedział Sikorski, jest wejście do G20, skupiającej czołowe gospodarki świata. „Jesteśmy już 20. gospodarką świata” – powiedział. „Dołączenie do grona 10 proc. Najpotężniejszych krajów świata byłoby marzeniem, które spełni się pokolenia Polaków w Polsce jako kraju w światowej ekstraklasie”.

„Po odsunięciu PiS od władzy w pierwszej kolejności wyeliminujemy wszelkie naruszenia praworządności i prawa europejskiego, na które Rada Europy wskazywała Zjednoczonemu Prawu” – powiedział Sikorski. „Po drugie, będziemy kierować tworzeniem europejskiego projektu obronnego, będziemy dążyć do zwiększenia unijnych zasobów obronnych i stworzenia europejskiego legionu – początkowo składającego się z ochotników z jednostki podporządkowanej instytucjom UE”.

Sikorski zasugerował odbudowę znaczenia Trójkąta Weimarskiego grupującego Polskę, Francję i Niemcy oraz bycie aktywnym członkiem grupy G5. „W ten sposób odzyskamy realny wpływ na kierunek rozwoju UE” – powiedział.

Powiedział też, że do Prokuratury Europejskiej dołączą 22 kraje, czyli instytucje zajmujące się poszukiwaniem oszustów finansowych związanych z funduszami unijnymi i transgranicznymi. Ponadto powiedział, że Polska stanie się orędownikiem współpracy między UE a krajami Partnerstwa Wschodniego i doprowadzi te kraje do bloku.

READ  WUF11: Światowe Forum Miejskie 2022 odbędzie się w Katowicach, Polska

Powiedział też, że nagroda solidarności zainicjowana przez były rząd PO-Polskiej Partii Ludowej (PSL) zostanie wznowiona i przyznana za wybitne działania na rzecz ochrony demokracji i wolności obywatelskich w państwach autorytarnych. Zapowiedział przywrócenie konstytucyjnej roli ministra spraw zagranicznych jako koordynatora polityki zagranicznej i przywrócenie profesjonalizmu polskiej dyplomacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *