Connect with us

Gospodarka

Prognoza gospodarcza: niektóre kraje UE ożyją w 2021 r., Inne będą musiały poczekać do 2022 r

Published

on

Wprowadzenie szczepionki i złagodzenie ograniczeń związanych z koronawirusem może pozwolić unijnej gospodarce na szybsze ożywienie, niż pierwotnie oczekiwano. Niektóre kraje odzyskają straty już w 2021 r., Inne będą musiały poczekać do 2022 r.

To najnowsza prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej, która przewiduje, że gospodarka strefy euro wzrośnie o 3,8% zarówno w 2021, jak i 2022 roku, po spadku o bezprecedensowy 6,8% w 2020 roku.

Cała gospodarka UE wzrośnie o 3,7% w 2021 r. I 3,9% w 2022 r., Po spadku o 6,3% w ubiegłym roku.

Według najnowszych danych grupa państw członkowskich UE, w tym Łotwa, Litwa, Luksemburg i Polska, będzie mogła w tym roku w pełni odzyskać sprawność.

Finlandia i Szwecja będą bliskie pełnego powrotu do wyników gospodarczych.

Wzrost w 2021 roku w krajach takich jak Niemcy, Francja, Belgia, Portugalia, Dania, Malta, Bułgaria, Węgry i Rumunia nie wystarczy, aby nadrobić wszystkie straty i będą musiały poczekać do przyszłego roku na pełną poprawę w oparciu o aktualne uwagi do zobaczenia.

Tymczasem kraje południowe, takie jak Hiszpania, Grecja i Włochy, mogą czekać jeszcze dłużej po spadku odpowiednio o 11%, 10% i 8,8% w 2020 r. Twoje szacunkowe liczby w 2021 i 2022 roku nie zrównoważy w pełni szoku.

Irlandia jest jedynym krajem UE, który odnotował wzrost po 3-procentowym wzroście w 2020 r., Częściowo dzięki eksportowi międzynarodowych firm specjalizujących się w urządzeniach medycznych, farmaceutykach i usługach komputerowych.

Prognoza zakłada, że ​​inflacja w strefie euro wzrośnie z 0,3% w 2020 r. Do 1,4% w 2021 r., Po czym nieznacznie spadnie do 1,3% w 2022 r.

Wpływ planowanego funduszu naprawczego UE w wysokości 750 mld EUR w dużej mierze nie został uwzględniony w najnowszych danych z powodu „braku danych”. Pakiet może przyczynić się do silniejszego wzrostu.

Niebezpieczne czasy, nierówny powrót do zdrowia

Paolo Gentiloni, komisarz gospodarczy UE, przedstawił prognozę i powiedział, że Europa nadal jest dotknięta pandemią koronawirusa. Nowe fale infekcji i pojawienie się nowych, zaraźliwych wariantów zmusiły kraje związkowe do ponownego wprowadzenia lub zaostrzenia środków powstrzymujących.

READ  1953 emerytury. Od odszkodowania musisz zapłacić podatki

Jednak Gentiloni powiedział, że te ograniczenia są stosunkowo mniej rygorystyczne i bardziej ukierunkowane niż te obserwowane wiosną, kiedy wirus pojawił się po raz pierwszy, a większość Europy została zablokowana.

Szkoły i przedszkola pozostawały otwarte w większości krajów zimą, podczas gdy praca zdalna zyskała na popularności. Czynniki te, w połączeniu z mocniejszym niż oczekiwano trzecim kwartałem, dodatkowo osłabiły straty gospodarcze w drugiej połowie roku.

Bruksela ma nadzieję, że pomimo rozczarowującego początku, wdrażanie szczepionek przyspieszy w nadchodzących tygodniach, a środki zapobiegawcze stopniowo złagodzą się w drugim kwartale 2021 r. I staną się marginalne pod koniec roku.

Poprawa perspektyw dla gospodarki światowej (5,2% w 2021 r. I 3,8% w 2022 r. Bez UE) również powinna sprzyjać ożywieniu.

„W porównaniu z jesienią jesteśmy teraz narażeni na mniej nieznanych i bardziej znanych zagrożeń” – powiedział Gentiloni.

Komisarz ostrzegł, że utrzymuje się wysoki poziom niepewności i że korzyści gospodarcze będą zależały od rozwoju pandemii, a zwłaszcza od rozprzestrzeniania się mutacji.

„Pandemia może pozostawić głębsze gospodarcze i społeczne blizny, niż nam się wydaje” – dodał, wspominając o liczbie bankructw i długotrwałym bezrobociu.

Ponadto między krajami mogą występować duże różnice. Kraje silnie uzależnione od branży turystycznej i rekreacyjnej mogą pozostawać w tyle za innymi państwami członkowskimi UE o bardziej zróżnicowanych gospodarkach.

Gentiloni zaznaczył, że unijny PKB w 2022 roku będzie o 4% niższy niż przewidywała Bruksela przed pandemią.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *