Connect with us

Gospodarka

Procesy dotyczące kredytów we franku szwajcarskim. Trzy scenariusze, wszystkie złe dla banków

Published

on

Jest takie powiedzenie: „Tysiąc złotych zadłużenia to problem klienta, a milion złotych to problem banku”. Ale także cała gospodarka, bo niższe dochody banków to niższe dochody z PKB.

Według raportu RBI około 88 procent w pierwszym kwartale. Postępowanie zakończyło się korzystnym dla franczyzobiorców wyrokiem. W sądach pierwszej instancji 70 proc. W niektórych przypadkach zapadała decyzja o wypowiedzeniu umowy pożyczki, a mianowicie w 30 proc. – przewalutowanie kredytu na złote plus LIBOR. Banki muszą w swoich prognozach uwzględniać niekorzystne oceny. O tym informuje „Puls Biznesu”.

Frankivichi. Coraz więcej spraw w sądzie

Magazyn otrzymał raport firmy doradczej „Wielkiej Czwórki” na zlecenie Raiffeisen Bank International o skutkach wszczętych przez pożyczkobiorców we frankach szwajcarskich postępowań sądowych – dla sektora bankowego, gospodarki i budżetu. Autorzy prognozują trzy scenariusze rozwoju sytuacji: optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny.

Wypowiedzenie kontraktu franka szwajcarskiego. „Płatności mogą być niekorzystne”

W optymistycznym scenariuszu pożyczkobiorcy wygrywają w połowie spraw, a liczba pozwów jest niewielka – 30 tys. 2020-24 ze szczytem w tym roku (dziesięć tysięcy spraw trafi do sądu). Przy takich założeniach eksperci oszacowali wysokość strat dla trzech rodzajów orzeczeń: wypowiedzenia kontraktu, przeliczenia LIBOR-a na złote oraz rentowności spreadów walutowych. W pierwszym przypadku strata wynosi 60 proc. Wartość portfela taka sama w drugiej połowie roku i 10 proc. W trzeciej.

Wariant umiarkowany zakłada, że ​​klienci wygrywają 75%. spraw aby było możliwe. Liczba spraw sądowych do 2024 r. Wynosi 110 000, z liczbą 40 000 w 2021 r. Do 70%. Wartość portfela, koszty rosną w momencie rozwiązania umowy. Jednak spadają do 25 proc. przy przeliczaniu waluty kredytu na złote lub tylko 5 proc. w przypadku zwrotu spreadów.

Banki zwracają się do Komitetu Stabilności Finansowej.

Pożyczka we franku szwajcarskim. Banki proszą o odpowiedź

2h temu

akordBanki oszukały swoich klientów, teraz jest ich. Powinni zapłacić dodatkowe kary za popełnione oszustwo. Bóg nie jest szybki, ale sprawiedliwy.

1h temu

takMusieli się oświadczyć i dać pln + vibor, czyli H. Zwykle, a nie tylko proponuj i próbuj indeksować nieistniejący frank, który pozostał w … Przeczytaj całość

1h temu

sztukaKtoś kiedyś pozwolił im rabować ludzi w majestacie prawa.

Rozwiń komentarze (16)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *