Connect with us

Gospodarka

Rosja: Parlament Europejski ogłasza Rosję państwowym sponsorem terroryzmu

Published

on

W środę Parlament Europejski nazwał Rosję państwowym sponsorem terroryzmu, argumentując, że ataki wojskowe Moskwy na cele cywilne, takie jak infrastruktura energetyczna, szpitale, szkoły i schroniska, naruszają prawo międzynarodowe.

Europejscy prawodawcy głosowali za przyjęciem rezolucji uznającej Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.

Posunięcie to jest w dużej mierze symboliczne, ponieważ Unia Europejska nie ma ram prawnych, które by go wspierały. Jednocześnie blok nałożył już bezprecedensowe sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone i inne kraje do ogłoszenia Rosji państwowym sponsorem terroryzmu i oskarżył swoje siły o atakowanie ludności cywilnej, czemu Moskwa zaprzecza. Sekretarz stanu USA Antony Blinken jak dotąd odmówił umieszczenia Rosji na liście, pomimo rezolucji, o które wnioskowały obie izby Kongresu.

Departament Stanu USA wymienia obecnie cztery kraje – Kubę, Koreę Północną, Iran i Syrię – jako państwowych sponsorów terroryzmu, co oznacza, że ​​podlegają one zakazom eksportu broni i ograniczeniom finansowym.

Według Europejskiego Biura Analiz Parlamentu Europejskiego parlamenty czterech krajów dotychczas uznały Rosję za państwowego sponsora terroryzmu: Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

READ  Polska firma ICTSI wychodzi poza 2023
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.