Connect with us

technologia

Procesory graficzne AMD Radeon RX 6000 stanowią poważne wyzwanie dla dominacji Nvidii

Published

on

Procesory graficzne AMD Radeon RX 6000 stanowią poważne wyzwanie dla dominacji Nvidii

Człowieku, AMD się przemieszcza. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że skazane jest, by firma zrobiła się stosunkowo ciemna w obszarach zdominowanych przez Intel i Nvidię. Teraz, w 2020 roku, firma może handlować hitami ze swoimi ciężkimi konkurentami na dwóch różnych rynkach. Przykład: firma dzisiaj nieosłonięty Stworzona specjalnie z myślą o cenie, seria Radeon RX 6000 stanowi prawdziwe wyzwanie dla kart Nvidia RTX 3000 – i potencjalnie pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Nie jest to błahostka, jeśli weźmie się pod uwagę, że AMD jest w tyle za poprzednią generacją, a nowe karty Nvidii to jeden z największych skoków pokoleniowych wszechczasów. Jeśli jednak wierzyć wskaźnikom wydajności AMD, RX 6800 (579 USD), 6800 XT (649 USD) i 6900 XT (999 USD) oferują prawdziwą konkurencję dla RTX 3070 (500 USD), 3080 (700 USD) i 3090 (1500 USD). odpowiednio. Szczególnie RX 6900 XT wygląda na fantastyczną ofertę.

AMD twierdzi, że nowa technologia RDNA 2 może zapewnić nawet dwukrotnie większą wydajność niż poprzednia generacja, zużywając mniej więcej taką samą ilość energii (i mniej niż odpowiedniki Nvidii). Dzieje się tak pomimo faktu, że firma korzysta z tego samego rozmiaru tranzystora 7 nanometrów, co jej poprzednie karty.

Jednym ze źródeł ulepszeń jest tak zwana „nieskończona pamięć podręczna”, czyli w zasadzie 128 MB wbudowanej pamięci podręcznej, która zmniejsza opóźnienia w przetwarzaniu GPU. Firma nie podaje wielu innych szczegółów na temat tego, w jaki sposób osiąga te zyski, ale hej, zamierzamy je przejąć.

Śledzenie promieni było ważną częścią nacisku graficznego Nvidii w ostatnich latach. Dlatego nowe karty obsługują przyspieszone śledzenie promieni DirectX na każdym procesorze, zapewniając nawet dziesięciokrotnie większą wydajność niż oparte na oprogramowaniu. Karty obsługują również AMD FidelityFX, zestaw narzędzi typu open source, który umożliwia programistom łatwe dodawanie wysokiej jakości efektów świetlnych.

READ  Wprowadzono nowe ikony aplikacji dla Wiadomości Google, Kontaktów i Telefonu

Na przykład w przypadku cieniowania o zmiennej częstotliwości projektanci mogą przeznaczać mniej zasobów przetwarzania na obszary obrazu, które nie są tak ważne, podczas gdy tłumik szumów powinien zapewniać czystsze oświetlenie dzięki śledzeniu promieni. Ma też coś, co nazywa się „Super Resolution”, co wydaje się być odpowiednikiem technologii skalowania DLSS firmy Nvidia.

AMD ma też bardziej subtelną przewagę: jej technologia jest używana w seriach PS5 i Xbox. Powinno to zapewnić firmie przewagę w tytułach wieloplatformowych.

Oto kilka slajdów, które AMD dostarczyło, aby porównać swoje karty z kartami Nvidii. Prawdopodobnie AMD wybrało gry, w których karty były mocniejsze, ale widok kart od stóp do głów jest imponujący. Oto RX 6800 w porównaniu z RTX 2080 Ti, który z grubsza odpowiada RTX 3070:

Oto porównanie RX 6800 XT z RTX 3080. W tej tabeli AMD pokazuje również tak zwaną „Smart Access Memory”, zastrzeżoną technologię, dzięki której komputery z najnowszymi procesorami Ryzen mogą uzyskać bezpośredni dostęp do pamięci GPU:

I wreszcie tutaj RX 6900 w porównaniu do RTX 3090:

To pierwszy raz od dłuższego czasu, gdy Team Red ma flagowe karty graficzne, które są na równi z Nvidią – i najwyraźniej również zużywają mniej energii.

Dowód tkwi jednak w puddingu, więc więcej dowiemy się, gdy tylko karty będą mogły zostać ocenione przez niezależnych użytkowników i publikacje. RX 6800 i 6800 XT będą dostępne 18 listopada, a 6900 XT – 8 grudnia.

Jeśli masz 25 minut na zabicie, możesz sprawdzić pełne ogłoszenie AMD poniżej:

Aby uzyskać więcej wiadomości i recenzji dotyczących sprzętu, gadżetów i sprzętu, zobacz Podłączono
Świergot i
Flipboard.

Opublikowano 29 października 2020 r. – 02:13 UTC

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *