Connect with us

Gospodarka

Prezydent RP nominuje Glapińskiego na stanowisko szefa Banku Centralnego

Published

on

(Bloomberg) — Zapisz się do newslettera New Economy Daily, śledź nas @economics i zapisz się do naszego podcastu.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do parlamentu o powołanie Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa banku centralnego na kolejne sześć lat, powołując się na jego walkę z kryzysem z ostatnich dwóch lat.

Propozycja odzwierciedla działania gubernatora w celu złagodzenia wpływu pandemii koronawirusa na polską gospodarkę – powiedział doradca prezydenta Paweł Szrot.

71-letni Glapiński, którego obecna kadencja wygasa w czerwcu, zaaranżował szybkie cięcia stóp procentowych niemal do zera wiosną 2020 r., gdy wybuchła pierwsza fala pandemii. Rozpoczął także pierwszy w historii program skupu obligacji przez bank centralny, który pomógł sfinansować dotacje państwowe dla firm dotkniętych blokadami.

Glapiński stał się cheerleaderem polityki gospodarczej rządzącej partii, mówiąc, że kraj był świadkiem „cudu gospodarczego” i że to „najlepszy czas dla Polaków od ponad dwóch stuleci”.

Jednak jego ostatnie miesiące zostały zepsute przez rosnącą inflację i kontrowersje związane z odwróceniem polityki pieniężnej. Glapiński opierał się wezwaniom do podwyżki stóp przez większą część 2021 r., zanim ustąpił w październiku.

Bank centralny podwyższał główną stopę procentową na każdym z ostatnich czterech posiedzeń do 2,25% obecnie i oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach będzie kontynuował zaostrzanie.

Inflacja w Polsce skoczyła do najszybszego tempa od ponad dwóch dekad, co doprowadziło rząd do obniżenia opłat na wszystko, od gazu po żywność i benzynę, aby ograniczyć wpływ rosnących cen na najsłabszych.

(Aktualizacje z potwierdzeniem w drugim akapicie, szczegóły od piątego.)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *