Connect with us

Świat

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol obraził Kongres USA jako „idiotów”

Published

on

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol został przyłapany w środę przed gorącym mikrofonem, gdy nazwał kongresmenów USA „idiotami”, którzy mogą potencjalnie zawstydzić prezydenta Bidena, nie zatwierdzając globalnego finansowania zdrowia publicznego.

Yoon właśnie spotkał się z Bidenem na siódmej konferencji uzupełniania zapasów Global Fund w Nowym Jorku. Tam Biden obiecał sześć miliardów dolarów ze Stanów Zjednoczonych na kampanię zdrowia publicznego, która walczy z AIDS, gruźlicą i malarią na całym świecie. Finansowanie wymagałoby zgody Kongresu.

„Bidena byłoby tak upokarzające, gdyby ci idioci nie dotarli do Kongresu” – usłyszał Yoon, jak mówił grupie doradców, gdy wychodzili z imprezy. Film z wymiany szybko stał się popularny w Korei Południowej, gdzie Yoon objął urząd w maju jako polityczny student pierwszego roku. Nigdy nie piastował urzędu z wyboru i nie ma doświadczenia w polityce zagranicznej.

Biuro prezydenckie Korei Południowej w czwartek zaprzeczyło, jakoby uwagi Yoon były skierowane przeciwko Stanom Zjednoczonym. Jego rzeczniczka powiedziała, że ​​Yoon nie wymienił Bidena po imieniu i został przesłuchany za podobnie brzmiące słowo po koreańsku. Rzeczniczka Kim Eun-hye powiedziała również, że Yoon miał na myśli parlament Korei Południowej, a nie Kongres USA.

Rozumowanie, które przedstawił Kim, nie zrobiło wrażenia na krytykach w Seulu. Park Hong-geun, przywódca parlamentarny opozycyjnej Partii Demokratycznej, nazwał to „bezpodstawnymi przeprosinami” ze strony biura prezydenckiego, próbującego ukryć „katastrofę dyplomatyczną”.

Rzecznik Rady ds. Bezpieczeństwa Narodowego powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że „nie będzie komentował gorących komentarzy mikrofonowych”.

„Nasze relacje z Republiką Korei są silne i rozwijają się” – napisano w oświadczeniu. „Prezydent Biden uważa prezydenta Yoona za ważnego sojusznika. Dwaj szefowie państw i rządów odbyli wczoraj dobre i owocne spotkanie na marginesie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych”.

Yoon i Biden byli oboje na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku, gdzie w środę prowadzili dodatkowe rozmowy.

READ  Rosjanom nie tylko kończą się czołgi, ale także załogi czołgów. I jest coraz gorzej.

„Dwaj przywódcy potwierdzili swoje zobowiązanie do wzmocnienia sojuszu amerykańsko-koreańskiego i zapewnienia ścisłej współpracy w celu przeciwdziałania zagrożeniu ze strony Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD)” – powiedział Biały Dom w oświadczeniu podczas spotkania. „Prezydenci omówili również naszą bieżącą współpracę w szerokim zakresie priorytetowych kwestii, w tym odporności łańcucha dostaw, krytycznych technologii, bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego, globalnego zdrowia i zmian klimatycznych”.

Spotkanie prezydenckie odbyło się pośród rosnących napięć handlowych między sojusznikami w związku z nowymi zasadami dotowania pojazdów elektrycznych przez administrację Bidena. Ustawa o redukcji inflacji podpisana przez Bidena wyeliminuje ulgi w podatku akcyzowym dla południowokoreańskich producentów samochodów bez działających fabryk pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych.

„Prezydent Yoon poprosił o ścisłą współpracę, aby umożliwić rządowi USA rozwiązanie naszych obaw w procesie egzekwowania prawa antyinflacyjnego” – podało biuro Yoon w oświadczeniu.

Min Joo Kim zgłosił się z Seulu.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol udzielił niepewnej odpowiedzi na pytanie reportera Washington Post o kwestie płci 21 września. (Wideo: The Washington Post)
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *