Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Premierzy Polski i Litwy rozmawiają o bezpieczeństwie i migracji

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Premierzy Polski i Litwy powiedzieli w piątek, że zaostrzenie bezpieczeństwa na ich granicach z Białorusią to najlepszy sposób na zmniejszenie presji napływu migrantów, ponieważ spodziewają się oni „ataku hybrydowego”. Białoruś się zintensyfikuje.

Mateusz Morawiecki z Polski i Ingrida Simonyte z Litwy powiedzieli również, że zacieśnienie dwustronnej współpracy w biznesie, infrastrukturze i innych sektorach pomogłoby działać jako bastion przeciwko rosnącej wrogiej presji na wschodnią granicę Unii Europejskiej. Podpisali deklarację pełnej współpracy.

Morawiecki i Simonyte oraz ich członkowie rządu dyskutowali o sposobach zapobiegania nielegalnej migracji i zwiększania bezpieczeństwa na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

„Przygotowujemy się do scenariusza wieloletniego sporu o nasze granice i wzmocnimy te granice poprzez naszą współpracę, ale także przez silniejszą ochronę fizyczną przed nielegalną migracją, której bronią stał się reżim (prezydent Białorusi Aleksander) Łukaszenka” – powiedział. Morawiecki po rozmowach.

Powiedział, że wspólne inwestycje i projekty zbliżą oba kraje nie tylko gospodarczo, ale także w obliczu aktualnych wyzwań geopolitycznych.

Polska, Litwa i Łotwa odnotowały w ostatnich miesiącach gwałtowny wzrost przepraw przez Irakijczyków, Afgańczyków, Syryjczyków i Afrykanów z Białorusi. Trzy państwa UE oskarżają Białoruś o przepychanie migrantów przez swoje granice i postrzegają to jako element „wojny hybrydowej” przeciwko UE.

W środę przewodnicząca UE Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​przepychając migrantów na wschodnią granicę UE, reżim w Mińsku zinstrumentalizował coś, co nazwała „hybrydowym atakiem destabilizującym Europę”.

Wspierała Litwę, Łotwę i Polskę w ich staraniach o blokowanie tych aktów.

Minister obrony Polski Mariusz Błaszczak powiedział, że on i jego litewski odpowiednik Arvydas Anusauskas rozmawiali o prowadzeniu wspólnych ćwiczeń wojskowych i rozwijaniu współpracy w ramach polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej w Lublinie we wschodniej Polsce.

Niemiecki magazyn Der Spiegel poinformował w piątek, że Niemcy zwiększają patrole na swojej 460-kilometrowej granicy z Polską ze względu na rosnącą liczbę nielegalnych przejść granicznych i prób przemytu do Niemiec, głównie przez migrantów z Iraku, którzy wjechali do UE z Białorusi.

READ  W środę premier Morawiecki zapowiedział blokadę i nowe ograniczenia

Kwestia migrantów pojawiła się po tym, jak kraje zachodnie nałożyły sankcje na Białoruś za ostre represje wobec opozycji po tym, jak autorytarny prezydent Aleksander Łukaszenko wygrał szóstą kadencję w wyborach w zeszłym roku, które według Zachodu i opozycji zostały sfałszowane.

Rozmowy Simonyte’a w Warszawie powinny również obejmować szersze tematy związane z przyszłością UE i sytuacją w Afganistanie po dojściu do władzy talibów.

Simonyte powinien również spotkać się z marszałkami obu izb polskiego parlamentu na rozmowy, które powinny obejmować również sprawy dwustronne.

W rozmowach dwustronnych wzięli udział ministrowie obrony, spraw wewnętrznych, klimatu, finansów, polityki społecznej, zdrowia, infrastruktury i edukacji.

___

Przyczynił się do tego Frank Jordans w Berlinie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *