Connect with us

Świat

Ostatecznie zabezpieczono francuską katedrę Notre-Dame. Dalej: Rekonstrukcja

Published

on

PARYŻ (AP) – francuska katedra Notre-Dame jest wreszcie wystarczająco stabilna i bezpieczna, aby rzemieślnicy rozpoczęli odbudowę, ponad dwa lata po szokującym pożarze, który uderzył w jej dach, zburzył jej iglicę i zagroził zniszczeniu reszty średniowiecznego pomnika w dół.

Rządowa agencja odpowiedzialna za odbudowę ogłosiła w sobotnim oświadczeniu, że prace mające na celu zabezpieczenie obiektu, które rozpoczęły się dzień po pożarze 15 kwietnia 2019 r., zostały ostatecznie zakończone.

W przedsięwzięciu uczestniczyli stolarze, specjaliści od rusztowań, zawodowi wspinacze, mechanicy organowi i inni, w tym specjalne tymczasowe konstrukcje zabezpieczające kultowe wieże, sklepienia i ściany ogromnej konstrukcji bez dachu, a także specjalny „ekran” chroniący przed żywiołami.

Negocjacje rozpoczną się teraz z firmami konkurującymi o udział w gigantycznej odbudowie, napisano w oświadczeniu. Obejmie około 100 różnych przetargów na różne projekty. Prace konserwatorskie na organach rozpoczną się jesienią, dalsze prace mają się rozpocząć zimą.

Agencja trzyma się celu prezydenta Emmanuela Macrona, aby wpuścić gości z powrotem do 2024 roku, w którym Paryż jest gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

W ciągu jednego weekendu ogłoszono, że Francja i kraje w całej Europie świętują Dni Dziedzictwa, kiedy zabytki, budynki rządowe i inne miejsca są otwarte dla publiczności.

READ  Nawalny, z powrotem w Rosji, czeka na rozprawę na komisariacie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *