Connect with us

Gospodarka

Polskie FM rozmawia o Ukrainie wspólnie z premierem Wietnamu FM

Published

on

Polskie FM rozmawia o Ukrainie wspólnie z premierem Wietnamu FM

Dwustronna współpraca gospodarcza i rosyjska agresja na Ukrainę to tematy rozmów Zbigniewa Raua z premierem Wietnamu Pham Minh Chinhem i szefem MSZ Bui Thanh Sonem, którzy spotkali się w czwartek w Hanoi.

Szef polskiej dyplomacji przebywa od środy z oficjalną wizytą w Wietnamie w ramach dalszej podróży do Azji.

Szef polskiego MSZ potwierdził, że Warszawa chce zintensyfikować współpracę gospodarczą z Wietnamem; zaznaczył, że jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się krajów i ważny partner Polski w Azji Południowo-Wschodniej.

„Rozmowy z premierem Wietnamu i moim odpowiednikiem koncentrowały się głównie na kwestiach gospodarczych. Wietnam jest naszym czwartym partnerem handlowym w Azji. To prężnie rozwijająca się gospodarka, która po pandemii osiągnęła prawie 9 proc. wzrostu, więc jest bardzo atrakcyjnym partnerem biznesowym” – powiedział minister polskim dziennikarzom.

„Jesteśmy tu obecni od dawna, szczególnie w branży farmaceutycznej, której inwestycje staramy się zwiększać. Nasi gospodarze są zainteresowani praktycznie każdym obszarem współpracy, więc każdy departament wietnamskiego rządu jest nią zainteresowany lub już jest w nią zaangażowany – powiedział szef polskiego MSZ.

Wyjaśnił, że Wietnamczycy są głównie zainteresowani inwestowaniem w nowe technologie, zwłaszcza finanse, medycynę, inteligentne miasta i zielone technologie.

Podkreślił, że oba kraje są również zainteresowane ułatwieniem pracy wietnamskich specjalistów w Polsce; iw tym kontekście mówił o ważnej roli diaspory wietnamskiej w naszym kraju. Zauważył, jak bardzo zależy im na ciągłym podnoszeniu swoich kwalifikacji.

Minister poinformował, że polskie linie lotnicze LOT są teraz zainteresowane uruchomieniem regularnych połączeń nie tylko z Polski do Hanoi, ale także do innych wietnamskich miast, a także przewozów towarowych.

READ  W raporcie podkreślono wpływ gospodarczy FedEx w związku z obchodami 50. rocznicy istnienia firmy

Rau zwrócił na to uwagę, a strona wietnamska przypomniała również o niesłabnącym zainteresowaniu wietnamskiej młodzieży studiowaniem w Polsce. Dodał, opisując, że stosunki polsko-wietnamskie są „wieloaspektowe i wszechstronne”.

Minister wspomniał, że podczas rozmów poruszono także kwestię wojny na Ukrainie. Zwrócił uwagę, że postrzeganie rosyjskiej agresji na ten kraj jest inne w Wietnamie niż w Polsce.

„Myślimy tutaj o doświadczeniu wojny wietnamskiej, która trwała 10 lat, i negocjacjach, które doprowadziły do ​​​​porozumień paryskich, które ją zakończyły, trwały 6 lat. Dlatego spodziewane są tutaj negocjacje ukraińsko-rosyjskie” – powiedział Rau.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że nie musi to oznaczać, że wietnamska perspektywa jest prorosyjska; i przypomniał, że szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba odwiedzi Wietnam w przyszłym miesiącu.

„Stanowisko strony wietnamskiej jest bardzo wyważone i otwarte na wszelkie argumenty” – dodał Rau.

Po spotkaniu ministrowie wzięli udział w podpisaniu Porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP a Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wietnamu.

W piątek szef polskiej dyplomacji spotka się z przedstawicielami Polsko-Wietnamskiej Grupy Przyjaźni Parlamentarnej w Zgromadzeniu Narodowym – jednoizbowym parlamencie Wietnamu.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *