Connect with us

Gospodarka

Planowany pakiet klimatyczny UE zniszczy europejską klasę średnią

Published

on

Planowany przez Komisję Europejską pakiet klimatyczny Fit for 55 i wynikające z niego wysokie ceny energii „niszczą” europejską klasę średnią, premier Viktor Orbán nazywaktóry przyjeżdża w czwartek na dwudniowy szczyt szefów państw i rządów UE w Brukseli.

Orbán powiedział, że praca komisji i Frans Timmermans, jej komisarz ds. zielonych, już doprowadziła do wyższych cen energii, a to poszybuje w górę.

„Osoby odpowiedzialne za niebotycznie wysokie ceny energii elektrycznej i gazu zagrażają europejskiej demokracji” – powiedział. Los demokracji zależy od klasy średniej. Premier wezwał do wycofania planów i ponownego rozpatrzenia.

Powiedział, że obietnica oceny wpływu dla wszystkich państw członkowskich, jak propozycje Komisji wpłyną na każde z nich, poszła na marne. Powiedział, że nieprzemyślane plany Komisji wstrząsną europejską gospodarką. „Trzeba to powstrzymać” – dodał Orbán.

Powiązany artykuł

Szef PMO: Rząd nie ma obowiązku ochrony cięć rachunków za media

Szef PMO: Rząd nie ma obowiązku ochrony cięć rachunków za media

Rząd Orbána sprzeciwia się podatkowi, który Bruksela chciałaby nałożyć na właścicieli domów i samochodów za walkę ze zmianami klimatu, powiedział Gulyás.

Tymczasem premier powiedział, że w Europie trwa polowanie na czarownice na Polskę. Dodał, że Polska jest po prawej stronie sporu i „stawiamy się za Polakami”.

Orbán powiedział, że Unia Europejska nie miałaby żadnego interesu, gdyby prawo było w gestii parlamentów narodowych, konstytucji i sądów.

Premier przekonywał, że UE „potajemnie” wkroczyła w krajowe mocarstwa, dodając, że trzeba to powstrzymać. Polska wykazała się odwagą, by „toczyć tę walkę”.

Orbán odpowiedział na pytanie, że żadne sankcje wobec Polski nie są konieczne. „Polska? Najlepszy kraj w Europie. Żadne sankcje nie są wymagane. To śmieszne” – powiedział.

Powiązany artykuł

Poseł Fideszu: „Bruksela prowadzi polityczną zimną wojnę przeciwko Polsce”

Wybrana ilustracja fotograficzna autorstwa Balázsa Szecsődi / biura prasowego PM

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *