Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski Sąd uznał aktywistkę za winną pomocy w aborcji – POLITICO

Published

on

Polski Sąd uznał aktywistkę za winną pomocy w aborcji – POLITICO

WARSZAWA – Sąd w Warszawie uznał Justynę Wydrzyńską, polską działaczkę na rzecz praw aborcyjnych, za winną ułatwiania aborcji i we wtorek po południu skazał ją na osiem miesięcy 30-godzinnych prac społecznych.

Wyrok jest ciosem dla polskiego i międzynarodowego ruchu na rzecz praw do aborcji, który powstał po zniesieniu sprawy Roe v. Wade był coraz bardziej spychany do podziemia przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniego roku.

Wydrzyńskiej, jednego z liderów tzw Drużyna marzeń o aborcji, organizacja pozarządowa zajmująca się prawami do aborcji, została oskarżona o pomoc kobiecie o imieniu Ania w przeprowadzeniu aborcji medycznej w domu. Przerwanie ciąży przez kobietę w Polsce nie jest nielegalne. Ale udzielanie pomocy jest nielegalne, co Wydrzyńska zrobiła, wysyłając Ani – która była wówczas w toksycznym związku – własne pigułki aborcyjne.

Ania już wcześniej próbowała wyjechać do Niemiec na zabieg, ale uniemożliwił jej to jej mąż. Zamówiła tabletki, ale obawiała się, że nie zostaną dostarczone na czas. Po tym, jak Wydrzyńska wysłała jej tabletki, mąż Ani dowiedział się o wydatkach i powiadomił policję.

„Nadal będę pomagał kobietom. nie czuję się winny. Wręcz przeciwnie, wyrok sprawił, że poczułam, że postąpiłam słusznie” – powiedziała Wydrzyńska zwany po procesie.

Wiadomość o skazaniu Wydrzyńskiej szybko znalazła odzwierciedlenie w europejskim ruchu na rzecz praw kobiet.

„Justyna już wykonywała prace społeczne, wkraczając tam, gdzie zawiodło państwo i zapewniając bezpieczne zabiegi aborcyjne” – powiedziała Irene Donadio z International Planned Parenthood w opinia dla Europejskiego Biura Federacji IPP.

„Jesteśmy głęboko zasmuceni tą decyzją i oburzeni całym procesem” – dodała.

Orzeczenie jest najnowszym posunięciem Polski w celu uczynienia aborcji coraz trudniejszym. Zgodnie z orzeczeniem kontrolowanego przez rząd Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., kraj ten ma jedno z najsurowszych przepisów aborcyjnych w UE, dopuszczając procedurę tylko w przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia kobiety lub gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, takie jak gwałt czy kazirodztwo.

READ  Polska obniża status misji w Izraelu, mówiąc, że nie zwróci ambasadora

Ale nawet te przepisy czasami zawodzą. Tysiące Polaków wyszło na ulice w listopadzie 2021 roku po śmierci 30-letniej kobiety, której życie można by uratować, gdyby lekarze nie zwlekali z aborcją. Aktywiści i organizacje broniące praw człowieka twierdzą, że lekarze wstrzymują się z aborcją nawet po wykryciu wad płodu z obawy przed naruszeniem restrykcyjnego polskiego prawa aborcyjnego.

Wydrzyńska zapowiedziała, że ​​odwoła się od wyroku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *