Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Artyści, naukowcy bronią praw LGBT w Polsce

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Dziesiątki pisarzy, artystów i naukowców – w tym pisarka Margaret Atwood i reżyserzy Pedro Almodóvar i Mike Leigh – wyrazili oburzenie wrogością prezydenta kraju i innych polityków wobec osób LGBT w Polsce.

W tak zwanym „liście solidarnościowo-protestacyjnym” napisali do Ursuli von der Leyen, Przewodniczącej Komisji Europejskiej, wzywając Unię Europejską do obrony wartości praw człowieka, „które są oczywiście łamane w Polsce”.

„Homofobiczna agresja w Polsce nasila się, ponieważ jest tolerowana przez partię rządzącą, która na kozła ofiarnego wybrała mniejszości seksualne, niezależnie od bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli” – czytamy w liście.

Poniedziałkowy list rozgrywa się w kontekście zaciekłego konfliktu kulturowego w Polsce, w którym wezwania do zwiększenia praw dla osób LGBT zostały ostro skrytykowane przez potężny Kościół rzymskokatolicki i prawicową partię Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda, sojusznik partii, wygrał w lipcu ścisłą reelekcję po kampanii w obronie tradycyjnej katolickiej tożsamości kraju. Opisał ruch na rzecz praw LGBT jako bardziej niebezpieczny niż komunizm.

List, podpisany także przez polską noblistę w dziedzinie literatury Olgę Tokarczuk, dotyczył obrony działaczy aresztowanych na początku tego miesiąca za protest przeciwko retoryce wobec osób LGBT.

„Wyrażamy solidarność z aktywistami i ich sojusznikami, którzy są więzieni, brutalni i zastraszani” – czytamy w liście. „Wyrażamy głębokie zaniepokojenie przyszłością demokracji w Polsce, kraju o godnej podziwu historii oporu wobec totalitaryzmu i walki o wolność”.

Niedawno UE odmówiła niewielkie fundusze dla sześciu społeczności, które zadeklarowały, że są „wolne od ideologii LGBT”

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział we wtorek, że jedna z tych gmin, Tuchów, padła ofiarą „prześladowań ideologicznych” ze strony UE, a jego ministerstwo przeznaczyło 250 000 zł (68 000 USD lub 57 000 EUR) na wsparcie specjalnego funduszu.

Chwalił miasto za wspieranie „dobrze funkcjonującego życia rodzinnego”.

READ  Warszawa. Strajk kobiet przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Fotoreporter wśród więźniów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *