Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski przywódca twierdzi, że republikańscy senatorowie w USA powinni się wstydzić za to, że nie udzielili ukraińskiej pomocy

Published

on

Polski przywódca twierdzi, że republikańscy senatorowie w USA powinni się wstydzić za to, że nie udzielili ukraińskiej pomocy

WARSZAWA, Polska (AP) – Polski premier Donald Tusk powiedział w czwartek, że republikańscy senatorowie w USA powinni się „wstydzić” za pozostawienie w zawieszeniu około 60 miliardów dolarów pomocy wojennej dla Ukrainy w niedawnym głosowaniu.

Polska graniczy z Ukrainą i wzywa Stany Zjednoczone i Europę do zapewnienia niezachwianego wsparcia dla walki Kijowa z agresją Moskwy w miarę wzrostu obaw o bezpieczeństwo w regionie.

Środowe głosowanie w Senacie USA nie powiodło się ze względu na sprzeciw Republikanów i nie poparło pakietu o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i innych sojuszników USA.

„Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się” – napisał Tusk na X, dawniej Twitterze.

Odwołując się do Reagana, byłego prezydenta Partii Republikańskiej, i jego wysiłków podejmowanych w latach 80. na rzecz wsparcia Polski w walce o otrząsnięcie się z dominacji Moskwy, Tusk starał się podkreślić globalną rolę Waszyngtonu i dotychczasowe wartości republikańskie.

Kwota około 60 miliardów dolarów, którą prezydent Joe Biden stara się wesprzeć siły zbrojne Ukrainy, była wstrzymywana w Kongresie od miesięcy, ponieważ rośnie Opór ze strony twardogłowych konserwatystów w Izbie i Senacie, którzy postrzegają to jako marnotrawstwo i żądają strategii wyjścia z wojny.

Z powodu impasu Stany Zjednoczone wstrzymały sprzedaż broni na Ukrainę w kluczowym momencie prawie dwuletniego konfliktu.

READ  TotalEnergies i KGHM rozwijają projekty offshore w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *