Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski prezydent uchwala rosyjską ustawę o wpływach, która może być wymierzona w opozycję

Published

on

Polski prezydent uchwala rosyjską ustawę o wpływach, która może być wymierzona w opozycję

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że podpisze ustawę ustanawiającą potężną komisję, która podobno bada rosyjskie wpływy w Polsce, ale którą krytycy postrzegają jako narzędzie do prześladowania politycznych przeciwników wojny Wyrok o usunięciu partii z życia politycznego, zwłaszcza lidera opozycji Donalda Tuska.

Sejm przyjął w piątek ustawę zaproponowaną przez prawicową partię rządzącą, która może wpłynąć na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych, w których rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość ubiega się o trzecią kadencję.

Eksperci twierdzą, że łamie polską konstytucję, a opozycja wezwała Dudę do jej odrzucenia.

Duda powiedział, że głosował za ustawą ze względu na dyskusje w USA i niektórych krajach europejskich na temat wpływu Rosji na politykę. Powiedział, że komisja do zbadania rosyjskich wpływów powinna zostać powołana także na szczeblu Unii Europejskiej.

Powiedział, że przejrzystość w życiu publicznym jest kluczowa i podkreślił, że Polska ma dobre doświadczenia z publicznymi komisjami badającymi ważne kwestie społeczne i polityczne.

„To jest obrona Polski” – powiedział Duda.

Ustawa wejdzie w życie w ciągu tygodnia od ogłoszenia.

Ustawa powołałaby państwową komisję do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce i bezpieczeństwa narodowego. Powszechnie uważa się, że jest nim Tusk, były premier, który obecnie stoi na czele największej opozycyjnej koalicji obywateli w czasie, gdy kampania wyborcza już trwa.

Krytycy twierdzą, że komisja śledcza, mająca uprawnienia do pozbawiania ludzi pełnienia funkcji publicznych i cofania decyzji administracyjnych i biznesowych, naruszyłaby prawo obywateli do niezależnego sądu i jest wyraźnym przykładem tego, jak prawo i sprawiedliwość sprawiają, że prawo staje się celem samym w sobie, ponieważ objęcia władzy w 2015 r.

Postrzegają ustawę, którą krytycy nazywają „Lexem Tuskiem”, jako próbę stworzenia potężnego i niekonstytucyjnego narzędzia, które pomogłoby prawu i sądownictwu utrzymać się u władzy, nawet jeśli przegrał w jesiennych wyborach i stracił kontrolę nad parlamentem.

READ  Polska wstrzymuje afgański transport lotniczy ze względów bezpieczeństwa w obliczu zbliżającego się terminu w USA | Wiadomości z Azji

Częściowo kłaniając się krytykom, Duda powiedział, że zwraca się także do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie projektu ustawy pod kątem zgodności z najwyższym prawem.

Tusk poprowadzi w Warszawie marsz na rzecz demokracji 4 czerwca, w rocznicę częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 r., które doprowadziły do ​​obalenia komunizmu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *