Connect with us

Świat

Głos Alberty przetestuje skrajnie prawicową politykę w stylu amerykańskim

Published

on

Głos Alberty przetestuje skrajnie prawicową politykę w stylu amerykańskim

Wyborcy w Albercie, epicentrum konserwatywnej polityki w Kanadzie, wybiorą w poniedziałek nowy rząd prowincji.

Przed pandemią wydawało się, że rządząca Zjednoczona Partia Konserwatywna mocno trzyma władzę. Ale w zeszłym roku duże i gniewne demonstracje przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią i wymogom szczepień doprowadziły do ​​​​konwoju ciężarówek w prowincji.

Konwój rozprzestrzenił się na wschód, paraliżując stolicę Kanady, Ottawę i blokując kluczowe przejścia ze Stanami Zjednoczonymi, w tym most między Detroit a Windsorem w Ontario, zakłócając handel o wartości miliardów dolarów.

Niewielka grupa konserwatystów społecznych w ramach Zjednoczonych Konserwatystów obaliła swojego przywódcę, Jason Kenney zakończył swoją kadencję jako premier po tym, jak rząd odmówił zniesienia ograniczeń związanych z pandemią.

Partia zastąpiła pana Kenneya Danielle Smith, skrajnie prawicową byłą prowadzącą talk-show w radiu i felietonistką skłonną do podżegających komentarzy; Porównała osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 ze zwolennikami Hitlera.

Pani Smith lubi też chwalić prawicowych polityków amerykańskich, na przykład nazywając swoim bohaterem gubernatora Florydy Rona DeSantisa, republikanina ubiegającego się o prezydenturę.

Przedstawiła również pomysły, których większość Kanadyjczyków nigdy by nie poparła, takie jak pobieranie opłat za publiczne usługi zdrowotne.

Analitycy twierdzą, że pani Smith jest teraz daleko na prawo od wielu konserwatywnych lojalistów, zamieniając niemal pewne zwycięstwo jej partii w zacięty wyścig, który daje jej przeciwnikom, Nowej Partii Demokratycznej, szansę dla lewicy.

„Wyścig nie byłby zacięty, gdyby ktoś inny niż Danielle Smith prowadził UCP” – powiedziała Janet Brown, która prowadzi firmę sondażową z siedzibą w Calgary, największym mieście Alberty.

Wspierani przez Partię Pracy Nowi Demokraci są prowadzeni przez prawnika Rachel Notley, która próbuje poprowadzić partię do drugiego niespodziewanego zwycięstwa w prowincji w ostatnich latach.

W 2015 roku po raz pierwszy w historii Alberty poprowadziła Nowych Demokratów do władzy, po części dzięki rozłamowi w ruchu konserwatywnym na dwie zwaśnione partie.

Przytłaczające zwycięstwo przerwało ciąg konserwatywnych rządów z Wielkiego Kryzysu. Ale ich zwycięstwo zbiegło się w czasie ze spadkiem cen ropy, który uderzył w gospodarkę prowincji. Oceny poparcia pani Notley gwałtownie spadły, aw 2019 roku władzę przejęli Zjednoczeni Konserwatyści.

Albercianie wybierają lokalnych przedstawicieli do parlamentów prowincji, a partia, która zdobędzie najwięcej mandatów, tworzy rząd, którego szef zostaje premierem.

Sondaże pokazują, że poparcie pani Smith opiera się głównie na obszarach wiejskich prowincji, podczas gdy droga pani Notley do zwycięstwa prawdopodobnie będzie przebiegać przez ośrodki miejskie Alberty, w tym dwa największe miasta, Edmonton i Calgary.

Edmonton, stolica prowincji i miasto z licznymi związkami zawodowymi, prawdopodobnie poprze Nowych Demokratów.

To może sprawić, że Calgary, które jest generalnie bardziej konserwatywne, będzie decydującym czynnikiem. Calgary ma również rosnącą populację etniczną, zwłaszcza imigrantów z Azji Południowej, a pani Smith jest niepopularna wśród wielu z tych wyborców z powodu niektórych jej skrajnych stwierdzeń.

Jeśli konserwatyzm pani Smith nie przywróci władzy jej partii w najbardziej konserwatywnej prowincji Kanady, Partia Konserwatywna Kanady może być zmuszona do ponownego rozważenia swojej strategii, przygotowując się do starcia z premierem Justinem Trudeau i jego Partią Liberalną w kolejnej krajowej kampanii Wybierz.

Federalni konserwatyści zastąpili też lidera partii podczas pandemii bojowym prawicowym politykiem Pierre’em Poilievre, który witał protestujących w konwoju ciężarówek w stolicy Ottawie kawą i pączkami. Pan Poilievre podziela zamiłowanie pani Smith do promowania prowokacyjnych pozycji.

Duane Bratt, politolog z Mount Royal University w Calgary, nawet niewielka wygrana pani Smith może w rzeczywistości oznaczać stratę, jeśli oznacza mniej miejsc konserwatywnych w prowincjonalnym parlamencie.

Powiedział, że w tym scenariuszu pani Smith mogłaby uznać swoją pozycję premiera i lidera partii za niepewną, a wiele polityk, za którymi opowiadała się, mogłoby zostać porzuconych.

READ  Stany Zjednoczone ogłaszają ponowne otwarcie międzynarodowych przepisów dotyczących podróży i szczepień 8 listopada

„Jeśli przegra, odejdzie” – powiedział. „Jeśli wygra, myślę, że nadal jej nie ma”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *