Connect with us

Świat

Departament Stanu płaci sześciocyfrowe sumy ofiarom zespołu Havana

Published

on

WASZYNGTON (AP) — Departament Stanu przygotowuje się do wypłacenia sześciocyfrowego odszkodowania ofiarom tajemniczego uszkodzenia mózgu, znanego potocznie jako „zespół Hawany”, według urzędników i doradcy Kongresu.

Obecni i byli pracownicy Departamentu Stanu oraz ich rodziny, którzy doznali „kwalifikujących się obrażeń”, odkąd przypadki zostały zgłoszone po raz pierwszy wśród pracowników ambasady USA na Kubie w 2016 r., otrzymają wypłaty w wysokości od 100 000 do 200 000 USD, poinformowali urzędnicy i pracownicy.

Konkretne kwoty są określane na podstawie zakresu i ciężkości obrażeń ofiar, które według urzędników i ratowników obejmują uszkodzenia mózgu, nie tylko zawroty głowy, uszkodzenia funkcji poznawczych, problemy ze wzrokiem i słuchem.

Płatności dotyczą wyłącznie ofiar zatrudnionych przez Departament Stanu i osób pozostających na ich utrzymaniu. Inne ofiary otrzymują odszkodowanie od agencji federalnej, która je zatrudniła. Około 20% wszystkich ofiar jest lub było zatrudnionych przez Departament Stanu. Prawie wszyscy inni byli zatrudnieni przez CIA lub Departament Obrony, które mają własną politykę medyczną.

Urzędnicy i doradcy opowiedzieli pod warunkiem zachowania anonimowości przed oczekiwanym wydaniem w przyszłym tygodniu na temat planu Departamentu Stanu dotyczącego odszkodowań dla ofiar zgodnie z warunkami ustawy HAVANA, którą prezydent Joe Biden podpisał w zeszłym roku.

Oczekuje się, że projekt tej zasady zostanie opublikowany na początku przyszłego tygodnia i stanie się ostateczny dopiero po 30-dniowym okresie pozyskiwania komentarzy publicznych. Departament Stanu wraz z Biurem Zarządzania i Budżetu oraz Biurem Zarządzania Personelem przeanalizują uwagi przed wydaniem ostatecznej zasady.

Departament Stanu w czwartek odmówił omówienia wysokości proponowanych płatności, ale zauważył, że prawo HAVANA upoważnia go do „dokonywania płatności na rzecz personelu za niektóre kwalifikujące się urazy mózgu” i wymaga od niego przedstawienia planów wdrożenia takiej ulgi, jak powiedział stanie się „wkrótce”.

READ  Prezydent Biden podpisuje ukraińską ustawę Lend-Lease, aby przyspieszyć pomoc wojskową

Pomimo prawie sześciu lat śledztwa naukowcy, lekarze i urzędnicy państwowi nie byli w stanie ustalić przyczyny obrażeń, które niektórzy spekulują, że są wynikiem mikrofal lub innego rodzaju ataków obcych sił. Za rzekome ataki najczęściej oskarża się Rosję, choć nie ma dowodów na poparcie takich twierdzeń.

Tajemnicze obrażenia zostały po raz pierwszy zgłoszone przez pracowników ambasady USA w Hawanie na Kubie pod koniec 2016 roku i od tego czasu rozprzestrzeniły się na prawie 70 krajów na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Liczba raportów drastycznie spadła od początku tego roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.