Connect with us

Świat

Według Iranu i USA postępują negocjacje w sprawie porozumienia nuklearnego

Published

on

Prezydent Iranu Hassan Rouhani omawia nowe osiągnięcia Iranu w dziedzinie jądrowej podczas Narodowego Dnia Energii Jądrowej Iranu 10 kwietnia 2021 r. W Teheranie.

Biuro Prezydencji Iranu | WANA | za pośrednictwem serwisu Reuters

Rozmowy na temat irańskiego porozumienia nuklearnego w Wiedniu przyniosły w poniedziałek bardziej pozytywne rezultaty, powiedzieli urzędnicy, gdy Teheran i Waszyngton wznowiły negocjacje pośrednie w nadziei na przywrócenie porozumienia z 2015 r., Które wprowadziło sankcje gospodarcze dla Iranu w zamian za ograniczenie jego programu jądrowego, zostało uchylone.

„Jesteśmy na dobrej drodze i osiągnięto pewien postęp, ale to nie znaczy, że rozmowy w Wiedniu dobiegły końca” – powiedział rzecznik irańskiego MSZ Saeed Khatibzadeh na konferencji prasowej w Teheranie.

Iran promuje wzbogacanie uranu

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nie było przełomu, ale opisali dyskusje pośrednie jako „gruntowne” i „przemyślane”. Według doniesień dyplomaci mogliby nawet wypracować tymczasowe porozumienie, które dałoby wszystkim stronom więcej czasu na rozwiązanie niektórych bardziej skomplikowanych problemów technicznych.

Negocjacje nabierają tempa, nawet gdy Iran ogłasza dalsze naruszenia porozumienia – przede wszystkim jego zobowiązanie w zeszłym tygodniu do wzbogacenia uranu do 60% czystości w celu zbliżenia materiału rozszczepialnego do poziomu wymaganego dla bomby. Aby wyprodukować bombę, wzbogacenie uranu musi wynosić 90% – limit w umowie z 2015 r. Wynosił 3,67%.

Posunięcie to to „naruszenia, które Iran chce wykorzystać w negocjacjach w Wiedniu” – powiedział CNBC Behnam Ben Taleblu, starszy pracownik Fundacji Obrony Demokracji. Chociaż ten ruch ma na celu wzmocnienie ręki Teheranu, może również przynieść odwrotny skutek, ostrzegają analitycy.

Iran uruchomił zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu 10 kwietnia z okazji swojego narodowego „Dnia Nuklearnego”, podczas gdy prezydent Hassan Rouhani potwierdził zaangażowanie tego kraju w nierozprzestrzenianie broni jądrowej. Po sprzecznych komunikatach w telewizji państwowej, zaledwie dzień później, nastąpiła eksplozja w irańskiej fabryce wzbogacania w Natanz, którą Teheran nazwał „aktem terroryzmu nuklearnego” i za którą obwinił Izrael. Izrael publicznie odmówił uznania lub zaprzeczenia jakiejkolwiek odpowiedzialności.

„Myślę, że to z pewnością będzie się przeciągać. W ciągu najbliższych kilku miesięcy cyberwojna między tymi dwoma krajami prawdopodobnie nasili się i prawdopodobnie będzie więcej rozmów o rozmowach w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – powiedział Ben Taleblu.

„A w międzyczasie, podczas gdy jest więcej cyberataków i więcej rozmów, możesz niemal zagwarantować, że strony takie jak Natanz zrobią wszystko, co w ich mocy, aby kontynuować produkcję”.

Mimo to wszystkie strony nadal dążą do powrotu USA do porozumienia, które była administracja Trumpa porzuciła w 2018 roku, a następnie nałożyły paraliżujące sankcje na irańską gospodarkę. Stany Zjednoczone chcą również, aby Iran ponownie w pełni podporządkował się przed zniesieniem sankcji, co staje się trudniejsze z każdym kolejnym zrywem wzbogacającym w Teheranie.

Podczas rozmów irańscy urzędnicy zasadniczo przyjęli twarde podejście – chcą, aby Waszyngton zniósł wszystkie sankcje, zanim wróci do przestrzegania przepisów. Zespół Biden wyraził chęć zniesienia wszelkich sankcji niezgodnych z umową, ale nie określił jeszcze, co to dokładnie oznacza.

Urzędnicy ze wszystkich stron opisali wspólne pragnienie skupienia się na jednoczesnych i sekwencyjnych krokach w celu osiągnięcia tego porozumienia przez linię. W tym momencie pozostaje jednak dużo więcej do zrobienia.

Jednocześnie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej rozpoczęła osobne rozmowy z Iranem na temat śladów uranu, które agencja znalazła w niezadeklarowanych miejscach w kraju. Agencja chce zrozumieć, skąd się wzięły ślady i upewnić się, że Iran nie przekieruje materiałów na produkcję broni jądrowej, co oznaczałoby ogromny cios dla widocznego postępu dotychczasowych rozmów. Iran twierdzi, że tak nie jest.

Najwyższy dyplomata UE, Josep Borrell, powiedział w poniedziałek: „Myślę, że obie strony są naprawdę zainteresowane osiągnięciem porozumienia i przeszły od kwestii ogólnych do bardziej skoncentrowanych kwestii, które z jednej strony wyraźnie dotyczą uchylenia sankcji, az drugiej troski ”. Z boku, kwestie związane z wdrażaniem jądrowym. “

„Ponowne wejście USA do JCPOA i powrót do pełnej realizacji porozumienia uczyniłoby świat dużo bezpieczniejszym” – powiedział Borrell.

READ  Japoński okręt podwodny Soryu zderza się ze statkiem handlowym podczas wynurzania się na Pacyfik
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *