Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski premier broni spotkania europejskich populistów – WHIO TV 7 i WHIO Radio

Published

on

WARSZAWA, Polska – (AP) – Polski premier Mateusz Morawiecki bronił niedawnego spotkania europejskich populistycznych liderów w poniedziałek, mówiąc, że Polska szuka sojuszników w swoim wyzwaniu „scentralizowanej Europy”.

Morawiecki zareagował na krytykę rządzącej partii konserwatywnej „Prawo i Sprawiedliwość” podczas sobotniego spotkania w Warszawie. Wśród uczestników znaleźli się prawicowi politycy ekstremistyczni, tacy jak Marine Le Pen z Francji i Santiago Abascal z hiszpańskiej partii Vox.

Odnosząc się do napięć między polskim nacjonalistycznym rządem a Unią Europejską w Brukseli, która twierdzi, że niektóre działania polskiego rządu są sprzeczne z zasadami demokracji, Morawiecki powiedział dziennikarzom, że Polska jest traktowana niesprawiedliwie. Powiedział, że szuka „sojuszników w tej walce przeciwko sfederalizowanej Europie, przeciwko scentralizowanej Europie”.

Powiedział, że partie, których przywódcy spotkali się w Warszawie, są „patriotyczne” i chcą „Europy u siebie i silnej Unii Europejskiej, która czerpie siłę z państw członkowskich. My też tego chcemy.”

Ale Morawiecki zdystansował się od komentarzy, jakie Le Pen skierował do dziennika Rzeczpospolita. Wschodni sąsiad Polski „należy do strefy wpływów Rosji” – powiedziała. Komentarze są sprzeczne z podstawowymi zasadami polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w których Polska wspiera aspiracje Kijowa do członkostwa w UE.

„Nie musimy się we wszystkim zgadzać… w wielu sprawach możemy być różni, jak w tym przypadku” – powiedział Morawiecki, dodając, że nie wszyscy na Zachodzie rozumieją sytuację w Europie Wschodniej.

Poseł opozycji Krzysztof Brejza określił wypowiedzi Le Pena jako „haniebne” i „skandaliczne” i wezwał Morawieckiego do ich potępienia.

Brejza zauważył rosnące napięcia na całym świecie, ponieważ Rosja utrzymuje silną obecność wojskową na swojej granicy z Ukrainą. Ukraińscy i zachodni urzędnicy obawiają się, że Kreml może ogłosić plany ataku na sąsiada. Rosja zaanektowała Półwysep Krymski od Ukrainy w 2014 roku.

___

Poprawiono tę historię, aby pokazać, że dla stolicy Ukrainy styl AP to Kijów, a nie Kijów.

READ  Krauze i Giertych nie przyznaje prokuratury. Trwa próba uratowania śledztwa

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *