Connect with us

Świat

Mężczyzna aresztowany w Paryżu za zabójstwo Jamala Khashoggi zostaje zwolniony | Jamal Khashoggi

Published

on

Saudyjczyk został aresztowany na francuskim lotnisku pod zarzutem udziału w zabójstwie dziennikarza Jamal Khashoggi został zwolniony po tym, jak prokuratorzy paryscy doszli do wniosku, że doszło do pomyłki.

„Dzięki szeroko zakrojonym kontrolom tożsamości tej osoby byliśmy w stanie ustalić, że nakaz aresztowania jej nie dotyczył” – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny Rémy Heitz. – Został zwolniony.

Mężczyzna o imieniu Khalid Aedh al-Otaibi został zatrzymany na paryskim lotnisku Charles de Gaulle we wtorek, kiedy miał wejść na pokład samolotu do stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu.

Straż graniczna zatrzymała go pod zarzutem bycia byłym członkiem saudyjskiej Gwardii Królewskiej, oskarżonym o udział w zabójstwie Khashoggi, dziennikarz Washington Post – i krytyk de facto władcy Arabii Saudyjskiej, księcia Mohammeda bin Salmana – który został zabity w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w październiku 2018 roku.

Kiedy paszport mężczyzny został zeskanowany podczas procedury granicznej, pojawił się nakaz aresztowania od: indykto spowodowało aresztowanie.

Jednak w środę w porze lunchu, po ponad 24 godzinach dokładnych kontroli tożsamości, paryscy prokuratorzy powiedzieli, że tożsamość mężczyzny nie zgadzała się z nakazem i został zwolniony. Uważa się, że miał to samo imię, co ten, którego szukał.

Ambasada Arabii Saudyjskiej w Paryżu podała we wtorek, że aresztowana osoba „nie ma nic wspólnego z omawianą sprawą”.

Aresztowanie trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, ponieważ byłby to pierwszy przypadek aresztowania na zewnątrz osoby oskarżonej przez międzynarodowych ekspertów o udział w makabrycznym, sponsorowanym przez państwo zabójstwie felietonisty Washington Post. Arabia Saudyjska.

Sarah Leah Whitson, dyrektor wykonawczy Dawn, grupy popierającej demokrację założonej przez Khashoggi, powiedziała, że ​​fakt, że policja działała pomimo popełnionego błędu, jest zachęcającym sygnałem, że społeczność międzynarodowa poważnie podchodzi do tej sprawy.

READ  Koronawirus - raport dnia. Wtorek, 6 października

„To zachęcające wiedzieć Europa skutecznie potwierdził, że zabójcy Khashoggi – [Prince Mohammed] w tym – będą ścigani i ścigani za postawienie stopy w ich kraju ”- powiedziała.

„Trudno było zrozumieć, dlaczego [Prince Mohammed] mógł odważyć się wysłać sankcjonowanego funkcjonariusza Francjaale teraz wie na pewno, że nie może, a jego rezydencja pod Paryżem o wartości 500 milionów dolarów pozostaje zakryta pajęczyną ”.

Dochodzenie wskazało mężczyznę o nazwisku Khalid Aedh al-Otaibi jako jedną z grup „komandosów” w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, gdzie Khashoggi został zabity 2 października 2018 r. 17 osób objętych sankcjami w USA za rzekomą rolę w śmierci dziennikarki. Pełnił również funkcję osobistego oficera bezpieczeństwa księcia Mohammeda.

Został wpisany na Czerwoną Listę Interpolu po tym, jak Turcja wydała nakaz aresztowania, gdzie w zeszłym roku 20 saudyjskich urzędników zostało osądzonych zaocznie o zabijaniu.

Dochodzenie w sprawie zabójstwa Agnès Callamard, wówczas specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. pozasądowych zabójstw, określiło Otaibiego jako bliskiego współpracownika i oficera ochrony osobistej księcia Mohammeda oskarżony przez amerykańskie agencje wywiadowcze o autoryzację morderstwa Khashoggiego. W swoim raporcie Callamard powiedziała, że ​​Otaibi towarzyszył księciu w jego podróży do Stanów Zjednoczonych w 2017 roku.

Khashoggi, felietonista Washington Post blisko związany z dworem królewskim, był subtelnym, ale wpływowym krytykiem księcia w czasie, gdy w 2018 r. Rijad próbował przedstawić następcę tronu jako reformatora.

Rada Waszyngtonu jednogłośnie uchwaliła we wtorek ustawę wyznaczającą część ulicy bezpośrednio przed saudyjską ambasadą USA jako „Drogę Jamala Khashoggi”.

Whitson powiedział, że nowa wytwórnia będzie „codziennym przypomnieniem saudyjskiej ambasadzie i rządowi, że Jamal Khashoggi i jego dziedzictwo są tak samo potężne w śmierci, jak w życiu”.

Ruch ten został również poparty przez National Press Club, który powiedział, że zmiana nazwy ulicy była przypomnieniem „że chcemy sprawiedliwości dla Jamala”.

READ  Rosja nie wyklucza operacji militarnych na Kubie i Wenezueli
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *