Connect with us

Nauka

Polski poseł mówi o szczepionkach, współpraca

Published

on

  • Autor: Lin Chia-nan / reporter personelu

Polska darowizna szczepionek COVID-19 została wysłana, aby pomóc Tajwanowi w stopniowym ponownym otwarciu się na świat – powiedział pełniący obowiązki szefa polskiego biura w Tajpej, Bartosz Rys.

Wysłannik skomentował to w pisemnym wywiadzie dla Taipei Times i jego siostrzanej gazety, chińskojęzycznego Liberty Times, pod koniec zeszłego miesiąca.

Polski rząd ogłosił 4 września darowiznę 400 000 dawek szczepionki AstraZeneca na Tajwan, która dotarła następnego dnia.

Zdjęcie: EPA

Chociaż ogłoszenie Polski następuje po ogłoszeniu darowizn z Litwy, Słowacji i Czech, Polska jest trzecim co do wielkości dawcą szczepionek COVID-19 na Tajwan, po USA i Japonii.

„Darowizna odzwierciedla naszą solidarność [with recipients] i zamiar pomocy potrzebującym. Chcemy również wyrazić naszą wdzięczność [to Taiwan] za dostarczenie nam łącznie 1 miliona masek na twarz” – powiedział Rys.

„Mam szczerą nadzieję, że nasza darowizna pomoże Tajwanowi przyspieszyć wdrażanie szczepień. Wierzę również, że pomoże to Tajwanowi stopniowo rozluźniać hamulce związane z COVID-19 i ponownie otworzyć się na świat, ponieważ więcej ludzi jest chronionych – powiedział.

„Chciałbym podkreślić, że Polska przekazała w geście solidarności łącznie ponad 2 mln szczepionek swoim międzynarodowym partnerom, w tym także Ukrainie (650 tys. dawek), Wietnamowi (500 tys.), Uzbekistanowi (250 tys.) i Kenii (210 tys.), Rys dodał.

Polska jako pierwszy kraj UE podpisał z Tajwanem umowę o współpracy prawnej w sprawach karnych, która weszła w życie 23 lutego.

„W praktyce był to ważny krok w kierunku przyspieszenia współpracy w tym zakresie” – powiedział Rys, dodając, że umowa umożliwiła urzędowi przekazanie obywatela Polski Tajwanu do odbycia reszty kary w Polsce, zgodnie z jego żądaniem.

Wśród gospodarek UE Polska jest najmniej dotknięta pandemią COVID-19, powiedział, dodając, że Polska jest głównym miejscem docelowym dla tajwańskich firm, które chcą przenieść swoje bazy produkcyjne do Europy.

READ  David Strathairn zagra STC jako bojownik ruchu oporu podczas II wojny światowej Jan Karski

Polska przyciągnęła wielu inwestorów zagranicznych z różnych sektorów, takich jak motoryzacja, elektromobilność, elektronika, teleinformatyka, biotechnologia, farmakologia i zielone technologie – powiedział.

„Jesteśmy na przykład największym dostawcą akumulatorów litowo-jonowych do samochodów lub ich komponentów w Europie. Polska jest też największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE – powiedział.

Mimo zakłóceń spowodowanych pandemią, polski eksport na Tajwan wzrósł w zeszłym roku o 39 procent, a tajwański import o 10 procent, powiedział.

Podczas dziewiątych dwustronnych konsultacji gospodarczych we wrześniu ubiegłego roku Polska i Tajwan podpisały dwie umowy: jedną o wsparciu dla małych i średnich firm oraz start-upów, a drugą o współpracy jednostek akredytujących.

Tajwsko-Polska współpraca naukowa i technologiczna również się rozwija – poinformowało polskie biuro w Tajpej, podając jako przykład Narodowy Uniwersytet Centralny przyłączający się do polskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z misjami naukowymi w Arktyce.

Oba kraje zacieśniają również współpracę w zakresie technologii kosmicznych. System kontroli położenia satelity opracowany przez tajwański start-up Tensor Tech Co (張 量 科技) ma zostać wdrożony w sześcianie należącym do polskiego start-upu SatRevolution.

Premiera zaplanowana jest na 4 grudnia.

Komentarze będą moderowane. Zachowaj komentarze dotyczące artykułu. Komentarze zawierające obraźliwy i nieprzyzwoity język, wszelkiego rodzaju ataki osobiste lub promocje zostaną usunięte, a użytkownik zbanowany. Ostateczna decyzja będzie w gestii Taipei Times.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *