Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski parlament potępia „wtrącanie się” Niemiec w wybory

Published

on

Polski parlament potępia „wtrącanie się” Niemiec w wybory

Rządowa większość w parlamencie przegłosowała przyjęcie rezolucji potępiającej „zagraniczną ingerencję” w wybory w Polsce. Przesłanie jest skierowane w szczególności do Niemiec, które są jedynym krajem wymienionym w rezolucji.

Rządząca w Polsce narodowo-konserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wielokrotnie oskarżała Niemcy o próbę wpłynięcia na wynik wyborów z 15 października na korzyść opozycji.

Partie opozycyjne odrzuciły jednak takie oskarżenia, nazywając rezolucję, przeciwko której większość głosowała, „zawstydzeniem” i próbą odwrócenia uwagi od rzeczywistych problemów kraju pod rządami PiS.

Jak frakcje parlamentarne głosowały nad uchwałą potępiającą „zagraniczną ingerencję” w polskie wybory.

„Rzeczpospolita Polska traktuje jakąkolwiek obcą ingerencję w polski proces wyborczy jako akt wrogości wobec państwa polskiego i będzie się temu zdecydowanie sprzeciwiać” .

W rezolucji stwierdzono, że od wyborów w 2015 r. rząd PiS „stawał w obliczu ciągłych ataków ze strony ugrupowań dominujących na unijnej scenie politycznej”. [with] Grają niemieccy politycy[ing] ważną rolę w tej akcji”.

„Politycy kraju, w którym system demokratyczny powstał najpierw jako warunek rokowań pokojowych po I wojnie światowej, a później został ustanowiony przez aliantów w wyniku rozpętanej klęski Niemiec nad Niemcami w II wojnie światowej, nie mają mandatu do róbcie to.” Uczenie innych demokracji” – czytamy dalej.

Jako przykład rezolucja przytacza niedawne wypowiedzi Manfreda Webera, lidera niemieckiego ugrupowania w Parlamencie Europejskim, w których powiedział, że jego Europejska Partia Ludowa „buduje zaporę przeciw PiS” i że „jesteśmy jedyną siłą”. To może zastąpić PiS w Polsce i doprowadzić kraj z powrotem do Europy”.

READ  Polski prezydent uchwala rosyjską ustawę o wpływach, która może być wymierzona w opozycję

Powiedział również, że partie, które odmawiają bycia „demokratycznym partnerem”, są „wrogami i będą zwalczane” i umieścił PiS obok skrajnie prawicowej niemieckiej partii Alternative für Deutschland (AfD) i francuskiej partii Marines Rassemblement National Le Pen.

Uchwała przyjęta przez Sejm RP stwierdza, że ​​„takie bojowe wypowiedzi polityków, którzy przedstawiają się jako wzory do naśladowania dla Europejczyków oraz uzurpacyjny charakter wszelkich ambicji kształtowania polskiej sceny politycznej czynnikami i wpływami zewnętrznymi, uważane są za niedopuszczalną ingerencję w proces wyborczy” .

Jest to również „sprzeczne z wartościami europejskimi, zasadą demokracji i suwerenności narodowej” – dodaje tekst.

„Ta uchwała to po prostu hańba” – powiedział Sławomir Nitras z centrowej Platformy Obywatelskiej (PO), głównej partii opozycyjnej – podała PAP. „To uchwała wynikająca z tego, co powiedział polityk w wywiadzie, a my piszemy o krajach jako całości”.

„Ta uchwała jest tak głupia, że ​​chyba nie było głupszej próby odwrócenia uwagi od rzeczywistych problemów, z jakimi borykają się Polacy – kryzysu kosztów utrzymania, kryzysu mieszkaniowego, problemów z edukacją i służbą zdrowia – odkąd PiS próbował Polakami manipulować” Myślę, że UE zmusiłaby nas do jedzenia robaków” – powiedział Maciej Konieczny z Lewicy (Lewica).

Na początku tego roku jedna z partii rządzącej koalicji PiS zaproponowała „ustawę przeciw owadom”, argumentując to tym, że opozycja i UE chcą ograniczyć tradycyjne spożycie mięsa i zamiast tego zmusić Polaków do jedzenia owadów.

PiS bronił jednak uchwały argumentując, że wypowiedzi Webera wykraczają poza utarte praktyki w polityce transgranicznej.

READ  Starcie Shericka Jackson vs. Shaunae Miller-Uibo w Polsce

„To nie jest tak, że polityk z określonej frakcji mówi, kogo wspiera, ponieważ jest to ogólnie przyjęte. Mówienie, że postawisz zaporę ogniową, że będziesz walczył z kimś… kto przekracza granice” – powiedział Radosław Fogiel, poseł senior PiS i jeden z wnioskodawców uchwały.

Notatki z Polski są zarządzane przez niewielki zespół redakcyjny i publikowane przez niezależną fundację non-profit, finansowaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Źródło zdjęcia głównego: lubuskiej policji (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *