Connect with us

Świat

Ekwador: Strzelanina w pobliżu kandydata na prezydenta Otto Sonnenholznera

Published

on

Ekwador: Strzelanina w pobliżu kandydata na prezydenta Otto SonnenholzneraCNN

Jeden z kandydatów na prezydenta Ekwadoru wezwał do śledztwa w sprawie strzelaniny, do której doszło zaledwie kilka metrów od miejsca, w którym jadł z rodziną w sobotę – zaledwie dzień przed wyborami w tym kraju.

Otto Sonnenholzner powiedział, że jadł śniadanie z żoną i córkami w restauracji, kiedy wybuchła przemoc.

„Kilka minut po przybyciu do restauracji, po policyjnym pościgu, kilka metrów od miejsca, w którym się znajdowaliśmy, doszło do strzelaniny” – powiedział Sonnenholzner w wiadomości wideo. Powiedział, że ani on, ani jego rodzina nie ucierpieli.

Do strzelaniny doszło zaledwie kilka dni po zabójstwie innego kandydata na prezydenta, Fernando Villavicencio, który prowadził kampanię przeciwko przemocy gangów i korupcji, zszokowało świat.

„To kolejny przykład tego, czego Ekwadorczycy doświadczają na co dzień” – powiedział Sonnenholzner o niedawnej strzelaninie.

„Dzięki Bogu wszystko jest w porządku, ale wzywamy do śledztwa w sprawie tego, co się stało”.

Filmy pokazują, jak Sonnenholzner i członkowie jego rodziny opuszczają teren z kuloodpornymi osłonami.

„Jestem załamany strachem i bezradnością, które widziałem w oczach wszystkich. „Tak dalej być nie może” – powiedział Sonnenholzner.

Ekwadorska policja poinformowała później, że aresztowała pięć osób po ataku na sklep sportowy w mieście Guayaquil. Według policji na miejscu zabezpieczono dwie sztuki broni palnej, odzież sportową i gotówkę.

Policja twierdzi, że strzelanina nie miała nic wspólnego z wyborami i nie była skierowana przeciwko Sonnenholznerowi i jego rodzinie.

„Policja Narodowa potwierdza swoje zaangażowanie w walkę z przestępczością, której zdecydowanym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Ekwadorczykom” – napisano w oświadczeniu.

W ostatnich latach przemoc była śmiertelna w Ekwadorze, zwłaszcza na wybrzeżu Pacyfiku, gdzie grupy przestępcze walczą o kontrolę i dystrybucję narkotyków, zwłaszcza kokainy.

Villavicencio został zastrzelony 10 sierpnia, gdy opuszczał wiec wyborczy w stolicy, Quito. Dał się poznać jako niestrudzony działacz antykorupcyjny i dziennikarz śledczy.

READ  Protesty we Francji: Rolnicy blokują główne drogi wokół Paryża ze względu na spadające dochody

59-letni poseł powiedział, że otrzymywał groźby śmierci od gangów, a jego polityczne obietnice uczyniły go „wielu potężnych wrogów”.

Jego morderstwo przyciągnęło międzynarodową uwagę i wstrząsnęło krajem przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi i powszechnymi.

Rodzina Villavicencio oskarżyła państwo o „morderstwo przez umyślne zaniedbanie” i złożyła pozew przeciwko rządowi, twierdząc, że nie był odpowiednio chroniony.

„Musieli czuwać nad jego życiem, wiedząc doskonale, że jest dziennikarzem, który to zrobił [received] wiele gróźb” – powiedział prawnik rodziny Marco Yaulema.

W niedzielnym głosowaniu Ekwadorczycy wybiorą spośród ośmiu kandydatów na prezydenta.

Walka z przestępczością zajmowała ważne miejsce w programie politycznym jeszcze przed zabójstwem Villavicencio, a różni kandydaci zobowiązali się do poprawy bezpieczeństwa w kraju.

Gissella Cecibel Molina, koleżanka i przyjaciółka Villavicencio, została ranna w zeszłotygodniowej strzelaninie. Powiedziała CNN, że grozi jej częściowe oślepienie przez atak, ale pozostaje buntownicza.

„Nie damy się ujarzmić mafiosom, skorumpowanym politykom, którzy chcą być wybrani do zgromadzenia, królom łaciny itp. [Mexican] zeta [cartel]Albańczycy, którzy teraz działają w kraju, szantażyści, porywacze i wszyscy, którzy terroryzują ludność” – powiedział Molina.

Pomimo kontuzji nadal planuje ubiegać się o reelekcję do Zgromadzenia Narodowego i podkreśla, że ​​chce mieć pewność, że sprawiedliwości stanie się zadość.

Po sobotniej strzelaninie Sonnenholzner powtórzył swoje żądania powstrzymania „poważnego kryzysu”.

„Jako mąż i ojciec wiem, że nikt nie powinien przechodzić przez coś takiego. Żaden chłopiec ani dziewczyna w naszym kraju ani na świecie nie powinni żyć w strachu” – powiedział.

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek nie poddamy się. Odrzucamy przemoc i doceniamy odwagę, z jaką Ekwadorczycy opuszczają swoje domy, aby odważnie i odpowiedzialnie głosować za lepszym Ekwadorem”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *