Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski bank centralny utrzymuje stopy procentowe, wskazuje na rychłe spowolnienie

Published

on

WARSZAWA, 5 października (Reuters) – Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał w środę główną stopę procentową na poziomie 6,75%, podał, że zdecydował się pozostawić koszty finansowania zewnętrznego bez zmian pomimo rosnącej inflacji, ponieważ grozi mu spowolnienie gospodarcze w USA. miesiące.

Po zakończeniu cykli zacieśniania polityki pieniężnej przez rówieśników z regionu polscy decydenci również sygnalizowali, że koniec podwyżek jest bliski.

Jednak przy inflacji, która we wrześniu wzrosła do 17,2%, najwyższego od 1997 r., większość ekonomistów przewidywała, że ​​koszty finansowania zewnętrznego będą nadal rosły.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ekonomiści ankietowani przez Reuters oczekiwali wzrostu stóp procentowych do 7,00%.

„Rada oceniła, że ​​dotychczasowe znaczne zacieśnienie monetarne przez NBP… pomoże w ograniczeniu wzrostu popytu w polskiej gospodarce, co będzie sprzyjać spadkowi inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP” – podały banki w jednym z wyjaśnień.

Bank podał, że spodziewa się spowolnienia wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach.

„Naszym zdaniem sytuacja gospodarcza w Europie i USA pokazuje, że jest mniejsze pole do dalszych podwyżek” – powiedział w komunikacie Polski Instytut Ekonomiczny.

„Możliwe dalsze podwyżki będą odpowiedzią na nieoczekiwany wzrost inflacji lub gwałtowne dewaluacje waluty”.

Jednak analitycy ING powiedzieli, że spodziewają się dalszego zaostrzenia w 2024 r. z powodu wysokiej inflacji, a poleganie na spowolnieniu gospodarczym w celu ograniczenia wzrostu cen jest „ryzykowne”.

Polski złoty spadł o 0,48% w stosunku do euro do 1420 GMT.

Polska decyzja podąża podobnymi krokami na Węgrzech iw Czechach.

Na Węgrzech bank centralny podniósł stopy procentowe o ponad 125 punktów bazowych do 13% we wrześniu, ale powiedział, że zakończy cykl podwyżek stóp w warunkach spowolnienia gospodarczego, podczas gdy decydenci w Czechach utrzymali stopy na stałym poziomie 7,00% dla drugi raz z rzędu.

READ  🇵🇱 Polska: TVP gotowa do pomocy w organizacji Eurowizji 2023

Rumuński bank centralny podniósł w środę stopy procentowe o ponad 75 punktów bazowych do 6,25%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha, Anny Koper, Pawła Florkiewicza, Anny Włodarczak-Semczuk, montaż William Maclean i Gareth Jones

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.