Connect with us

Najważniejsze wiadomości

W Polsce głównymi faworytami są Gruzja i USA

Published

on

W Polsce głównymi faworytami są Gruzja i USA

13-letnia Alice Lee poprowadzi drużynę USA

Drużynowe Mistrzostwa Świata FIDE Kobiet rozpoczynają się 6 września w Bydgoszczy, w Polsce, a Gruzja zamierza w dalszym ciągu rozwijać swoje imponujące osiągnięcia w zawodach kobiet. Gruzini pod wodzą Nany Dzagnidze (na zdjęciu poniżej) prowadzą na liście startowej ze średnią ocen Rapidu na poziomie 2391, znacznie wyprzedzając swoich głównych konkurentów USA (2340) i Chiny (2335). Wydarzenie to oznacza także powrót Chin na arenę międzynarodową po ich nieobecności na ostatnich igrzyskach olimpijskich, choć w osłabionym składzie: w drużynie nie będzie mistrza świata Ju Wenjuna, wicemistrza Lei Tingjie i kandydata na finalistę Tan Zhongyi.


Zdjęcie: David Llada

Zawody mają podobny format jak poprzednia edycja, która odbyła się w Sitges (Hiszpania) w 2021 r. i wszystkie partie rozgrywane są w tempie szachów szybkich wynoszącym 45 minut przez całą partię, z dodatkiem 10 sekund na każde posunięcie od pierwszego posunięcia. Dwanaście drużyn, każda składająca się z czterech graczy (plus dwóch graczy rezerwowych), dzieli się na dwie grupy o przybliżonej sile opartej na średniej ocenie drużyny. Gruzja i Indie, a także USA i Chiny zajmują pierwsze miejsca odpowiednio w grupach A i B.

Pula A:

Gruzja (2391)*
Indie (2320)
Ukraina (2306)
Francja (2270)
Kazachstan (2223)
Egipt (2035)

Basen B:

Stany Zjednoczone (2340)
Chiny (2335)
Niemcy (2303)
Polska (2310)
FIDE Ameryka (2279)
Bułgaria (2228)

*Średnia ocena drużyny według listy szybkich ocen FIDE na dzień 1 września.

W rozgrywkach decydują punkty drużyny, przy czym zwycięska drużyna otrzymuje 2 punkty i 1 punkt za remis. Cztery drużyny zostają wyeliminowane w fazie grupowej, a osiem najlepszych drużyn przechodzi do fazy pucharowej składającej się z dwóch rund.

Fakt, że niektórym typowym faworytom, takim jak Chiny, Ukraina czy USA, brakuje kilku kluczowych graczy, sprawia, że ​​zawody są bardziej ekscytujące i dają młodym, wschodzącym zawodnikom szansę na znalezienie się w centrum uwagi i pokazanie, do czego są zdolni.

READ  Fenomen La Nina powróci tej zimy. Amerykański synoptyk nie ma wątpliwości. 95 procent szans | Wiadomości ze świata

Basen A

Gruzja przyjedzie do Bydgoszczy w znakomitym składzie (pod jedyną nieobecność Meri Arabidze), ale i tak będzie musiała dać z siebie wszystko, aby zmierzyć się z Indiami, na czele których stoją Harika Dronavalli (na zdjęciu poniżej) i Padmini Rout. To wymowne, że ostatnia przewodnicząca indyjskiej drużyny, 17-letnia Divya Deshmukh, właśnie wygrała turniej Tata Steel Chess Rapid, mimo że jest zdecydowanie najniżej ocenianą zawodniczką w stawce. Tak naprawdę zgłosiła się do turnieju jako rezerwowa w ostatniej chwili!


Zdjęcie: David Llada

Na Ukrainie pierwszą tablicę będzie bronić Anna Ushenina, a do kadry narodowej wróci doświadczona Natalia Żukowa. Dwukrotna mistrzyni Europy nie jest ostatnio zbyt aktywna, a jej ostatnią imprezą w szachach szybkich były Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2021 w Polsce, ale doświadczenie i ambicja czynią ją znakomitym liderem zawodów drużynowych.

We Francji na czele stanie Sophie Millet. Choć brakuje czołowej zawodniczki Marie Sebag, skład wzmocniony jest transferem Mitry Hejazipoura, który kilka dni temu znakomicie zdobył mistrzostwo Francji.

Kazachstan byłby poważną pretendentką do zwycięstwa w Drużynowym Pucharze Świata Kobiet, gdyby udało mu się wnieść do drużyny swoje trzy asy. Ponieważ jednak Abdumalik i Saduakassova nie wezmą udziału w wydarzeniu, młoda Bibisara Assaubayeva musi nie tylko zbierać punkty, ale także przejąć rolę lidera zespołu i wskazać drogę swoim znacznie mniej doświadczonym kolegom.


Zdjęcie: Mark Livshitz

Egipt, najsilniejsza drużyna Afryki, na czołowych miejscach będą mieli Shrooka Wafę i Monę Khaled.

Basen B:

Jedną z sensacji zawodów jest to, że drużynę amerykańską prowadzi 13-letnia Alice Lee (na zdjęciu poniżej), najmłodsza amerykańska zawodniczka, która zdobyła tytuł IM i trzecia najmłodsza zawodniczka międzynarodowa wszechczasów, zaraz za Judit Polgara i Kateryny Lagno. Trzykrotny młodzieżowy mistrz świata Lee stał się w tym roku drugim najlepszym zawodnikiem na kontynencie amerykańskim. Jej debiut na pierwszej szachownicy miał zrekompensować nieobecność znanej postaci amerykańskich szachów, Iriny Krush, która tego lata miała napięty grafik, grając kolejno w Dubaju, Baku i niedawno zakończonym turnieju Tata Steel Chess w Indie. Drugą ważną wiadomością w amerykańskiej drużynie jest debiut 25-letniego Atousa Pourkashiyana, który zaledwie kilka miesięcy temu zmienił skojarzenia.

READ  Mężczyzna wraca do domu po pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce


Foto: Klub Szachowy St. Louis / Bryan Adams

Chinom może brakować swoich najlepszych graczy, ale tak silny kraj szachowy ma mnóstwo godnych zmienników, a zespół, który zebrali na to wydarzenie, jest nadal bardzo konkurencyjny: z Yang Shenem (2369) na pierwszej szachownicy i Qi Guo (2451 ), Yiyi Xiao (2240) i Kaiyu Ning (2279), Chińczycy nadal są trzecią rozstawioną drużyną i z pewnością będą w stanie rywalizować z każdym. Nawet bez mistrza świata nie można ich wykluczyć jako potencjalnych zwycięzców.

Niemcom po raz kolejny poprowadzą Elisabeth Paehtz i Dinara Wagner, a kwartet wyjściowy uzupełnią Josefine Heinemann i Hanna Marie Klek.

Gospodarze Polska zajmują siódme miejsce w tabeli (czwarte w swojej grupie). Kibice mają powody do radości, ponieważ ich zespół jest jednym z najmłodszych w lidze i wystarczająco silny, aby realizować poważne cele. Po raz kolejny Polską na czele stoi ośmiokrotna mistrzyni kraju Monika Socko (na zdjęciu poniżej), jedyna członkini polskiej kadry, która zdobyła srebrny medal na Olimpiadzie Szachowej w Baku w 2016 roku. Ale spójrzmy na wiek pozostałych członkiń zespołu: Oliwii Kiołbasy (23), Aleksandry Malcewskiej (21), Michaliny Rudzińskiej (21) i Julii Antolak (23). Dzięki nim Klaudia Kulon (31 l.) wygląda jak weteranka!


Zdjęcie: Anna Sztourman

Zespół „FIDE Americas” składa się z zawodników z pięciu różnych krajów kontynentu (Peru, Kuby, Argentyny, Paragwaju i Kolumbii), którzy w przeciwnym razie nie mieliby szans na rywalizację na arenie międzynarodowej. Na pierwszej szachownicy zagra trzykrotna mistrzyni kontynentalna Ameryki (i dwukrotna mistrzyni świata juniorów) Deysi Cori, a na drugiej Kubańska Lisandra Ordaz, silna szachistka szybka.

Grupę uzupełnia Bułgaria, gdzie Antoaneta Stefanova ponownie obejmie pierwszy skład pod nieobecność Nurgyul Salimovej, która zdecydowała się opuścić te zawody po udanym występie w Pucharze Świata FIDE. Poza tym skład jest bardzo podobny do tego, który zajął 9. miejsce na Olimpiadzie Szachowej w Chennai. Były mistrz świata z pewnością ma wszystko, czego potrzeba, aby skutecznie zastąpić zapał i ambicje Salimowej, ale można się zastanawiać, co Bułgaria mogłaby osiągnąć, gdyby oboje byli w zespole.

READ  Polska przygotowuje się do szybszych podwyżek stóp; 50 punktów bazowych w lutym z ryzykiem wzrostu | artykuł


Zdjęcie: David Llada

Runda 1 fazy grupowej rozpoczyna się w środę, 6 września o godzinie 15:00 CEST. Relację na żywo i pełne informacje o wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: worldwomenteams.fide.com

O Bydgoszczy

Bydgoszcz położona jest w północnej Polsce, niecałe 200 km od stolicy Warszawy, u zbiegu rzek Wisły i Brdy. Liczące 350 000 mieszkańców miasto posiada własne lotnisko krajowe. Bogate architektonicznie miasto Bydgoszcz jest siedzibą wielu uniwersytetów, w tym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego oraz oranżerii. Oprócz tętniącego życia kulturalnego, w mieście znajduje się także sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej i opera Opera Nova.

Więcej informacji: www.bydgoszcz.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *