Connect with us

Świat

Śmierć 16-letniej demonstrantki Niki Shakarami nadal podsyca gniew w Iranie

Published

on

Śmierć 16-letniej dziewczynki podczas trwających antyrządowych protestów w Iranie – i pozorna próba zatuszowania tego przez władze – wywołała kolejne oburzenie protestujących.

Nika Shakarami zniknęła w Teheranie 20 września po spaleniu chusty w proteście i ściganiu jej przez siły bezpieczeństwa, jej rodzinę powiedział BBC Persian, powołując się na relację przyjaciela, który był z nią w tym czasie. Następnie rząd odmówił ujawnienia jej miejsca pobytu, ukradł jej ciało w celu potajemnego pochówku i zmusił krewnych do podania fałszywych informacji o tym, jak zmarła, twierdzi rodzina.

Jej historia jest niesamowicie podobna do historii Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki, której śmierć 16 września w areszcie irańskiej „policji moralnej” wywołała pierwszą iskrę największych demonstracji, jakie Iran widział od kilku lat. Władze powiedziały, że Amini doznał ataku serca po tym, jak został aresztowany za rzekome naruszenie irańskiego kodeksu ubioru i opublikował zmontowane nagrania jako dowód. Ale jej rodzina wierzy, że była maltretowana, a na jej pogrzebie żałobnicy skandowali „Śmierć dyktatorowi” – ​​tabu odnoszące się do najwyższego przywódcy Iranu – zanim zostali zaatakowani przez policję.

Protesty, które teraz przetaczają się przez cały kraj, są ogromnym wyzwaniem dla duchowego przywództwa Iranu i odzwierciedlają dziesięciolecia tłumionego gniewu na ubóstwo, ucisk, segregację płciową i łamanie praw człowieka. Według organizacji praw człowieka irańscy przywódcy oskarżyli Zachód o powstanie ludowe i rozpoczęli brutalne represje, które odcięły dostęp do Internetu i zabiły co najmniej 80 osób. Władze groziły także rodzinom aresztowanych i zabitych, próbując zastraszyć ich milczeniem.

Pomimo niebezpieczeństwa ciotka Shakaramiego, Atash Shakarami, podzieliła się wiadomością o zniknięciu nastolatka w mediach społecznościowych. Jej historia szybko rozprzestrzeniła się w Internecie i przyciągnęła uwagę w Iranie. Wideo Shakarami Ubrana w czarne workowate spodnie i czarną koszulkę, jej kruczoczarne włosy były krótko przycięte, gdy śpiewała perską piosenkę miłosną, która stała się popularna.

READ  Indonezja traci kontakt z samolotami nad Morzem Jawajskim

Przez wiele dni władze irańskie nie komentowały publicznie sprawy, ale rodzina twierdzi, że prywatnie naciskano na nich, by milczeli.

Ciotka Shakaramiego powiedziała BBC Persian, że nastolatka opuściła dom 20 września z butelką wody w torbie, rzekomo, aby odwiedzić siostrę. Rodzina później zdała sobie sprawę, że będzie protestować i prawdopodobnie wzięła wodę, aby wypłukać gaz łzawiący z jej oczu.

Ciotka powiedziała, że ​​stracili z nią kontakt około 19:00 20 września, a jej konta na Instagramie i Telegramie zostały tej nocy usunięte. Siły bezpieczeństwa często proszą zatrzymanych o udostępnienie im swoich kont w mediach społecznościowych.

Rodzina złożyła zawiadomienie o zaginięciu i szukała jej w szpitalach i na posterunkach policji. Ale nic nie słyszeli, aż 10 dni później znaleźli jej ciało w kostnicy.

„Kiedy próbowaliśmy ją zidentyfikować, nie pozwolili nam zobaczyć jej ciała, tylko twarz przez kilka sekund” – powiedział Atash Shakarami powiedział BBC Persian.

Jako warunek wypuszczenia ciała władze zażądały od rodziny pochowania ciała w samotności, co jest powszechną taktyką, aby pochówek nie przekształcił się w protest, jak w przypadku Amini.

Rodzina zabrała jej ciało w niedzielę do rodzinnego miasta ojca Shakaramiego w zachodnim Iranie, ale nigdy nie mieli okazji zorganizować pogrzebu. Tego samego dnia władze odebrały ciało Shakaramiego i pochowały je w oddalonej o około 40 kilometrów wiosce. Aresztowali także jej ciotkę Atash Shakarami.

Zdając sobie sprawę, że nie mogą dłużej ignorować jej sprawy, irańskie władze w końcu skomentowały śmierć Shakarami we wtorek, twierdząc, że jej ciało znaleziono na podwórku budynku 21 września po tym, jak spadła na nią. Władze poinformowały również, że rzekomo aresztowały ośmiu pracowników w budynku, kiedy zmarła. według Tasnim News. Agencja informacyjna jest powiązana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, którego siły policyjne, Basij, odegrały kluczową rolę w rozprawieniu się z protestującymi. Fars News, również powiązany z IRGC, wydany materiał wideo w środę że Shakarami wszedł do budynku, chociaż osoby nie można zidentyfikować.

READ  Wielka Brytania przygotowuje szczepienia przeciwko wariantowi Covid z Indii

telewizja państwowa materiał filmowy wyemitowany również w środę przez ciotkę Shakaramiego, która potwierdza narrację rządu i mówi, że nastolatek spadł z dachu budynku. Pojawił się również jej wujek i skrytykował protesty. Ale kiedy to mówił, pojawił się cień i ktoś wydawał się szeptać po persku: „Powiedz to, draniu!”

Według organizacji zajmujących się prawami człowieka irański rząd od dawna stosuje przymusowe zeznania, a matka Shakaramiego powiedziała w czwartek Radio Fardaw perskim ramieniu finansowanego przez USA Radia Wolna Europa/Radio Wolność, również była zastraszana.

„Zabili moją córkę, a teraz grożą mi przymusową spowiedzią” – powiedziała.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.