Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o omówienie traktowania Polaków na Białorusi

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o omówienie praw człowieka i traktowania Polaków na sąsiedniej Białorusi – podała w piątek państwowa agencja prasowa PAP.

Apel został przesłany w liście do prezydenta USA Joe Bidena. W tym miesiącu Stany Zjednoczone przewodniczą Radzie Bezpieczeństwa.

– Prezydent wezwał do podniesienia kwestii demokracji na Białorusi, praw człowieka i praw obywatelskich, ale podkreślił, że mniejszość polska stała się niewinną ofiarą prześladowań na Białorusi – powiedział starszy doradca Dudy Krzysztof Szczerski z PAP.

„Dziś Polacy na Białorusi są szczególnie surowo traktowani przez reżim Aleksandra Łukaszenki” – powiedział.

66-letni Łukaszenko jest białoruskim władcą od 27 lat i był narażony na masowe protesty, odkąd został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich w sierpniu ubiegłego roku, które zdaniem opozycji zostały sfałszowane.

Zaprzeczył oszustwom wyborczym, a policja stłumiła protesty, które przyciągnęły setki tysięcy ludzi, zanim ustąpiły one mniejszym marszom.

Polska granicząca z Białorusią oskarżyła w środę Białoruś o prześladowanie polskiej mniejszości po aresztowaniu szefa grupy reprezentującej Polonię.

(Relacja Alicji Ptak; montaż: Angus MacSwan)

READ  Druga awaria „Czajki”. Zieloni pozytywnie ocenili działalność miasta, a wiceminister klimatu grozi konsekwencjami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *