Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zapowiada obniżki podatków, aby złagodzić cios inflacyjny

Published

on

Ludzie odwiedzają centrum handlowe, które zostało ponownie otwarte 1 lutego 2021 r. po złagodzeniu ograniczeń dotyczących koronawirusa (COVID-19) w Gdańsku. Bartosz Banka / Agencja Gazeta o REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

WARSZAWA, 25 listopada (Reuters) – Polska obniży podatki od benzyny, gazu i energii elektrycznej oraz zapewni płatności gotówkowe dla gospodarstw domowych w programie o wartości do 10 mld zł (2,40 mld USD), aby pomóc ludziom poradzić sobie z wysoką inflacją – powiedział premier w czwartek.

Inflacja w Polsce, największej gospodarce wśród wschodzących gospodarek Europy, osiągnęła poziomy nienotowane od dwóch dekad. To nadwerężyło budżety gospodarstw domowych i zaniepokoiło rząd, który promuje swoje rekordy w zwiększaniu siły nabywczej zwykłych ludzi poprzez hojne świadczenia społeczne i podwyżki płacy minimalnej.

„Polski rząd działa na rzecz… osłabienia i złagodzenia tego inflacyjnego wzrostu” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Powiedział, że podatek od benzyny zostanie obniżony do minimum dozwolonego przez Unię Europejską przez pięć miesięcy od 20 grudnia.

Podatek od towarów i usług (VAT) na gaz zostanie obniżony z 23% do 8% od stycznia do marca. VAT na energię elektryczną zostanie obniżony z 23% do 5% w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku. Nie będzie również podatku konsumpcyjnego od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Ponadto gospodarstwa domowe otrzymują wsparcie finansowe w postaci wpłat dochodowych w wysokości od 400 do 1150 zł, które zostaną spłacone w dwóch ratach w 2022 roku.

Rafał Benecki, główny ekonomista ING w Polsce, powiedział, że program tymczasowo obniży indeks cen konsumpcyjnych, co oznacza, że ​​jego szczyt był niższy, ale płatności na rzecz gospodarstw domowych będą połączone z wcześniej zapowiadanymi obniżkami podatków i podwyżką płacy minimalnej, aby pobudzić konsumenta żądanie.

READ  Przepływ gazu na wschód przez Jamał-Europa wstrzymany z powodu zapełnienia polskich magazynów - dane

„Myślę, że skutkiem tego jest niższa inflacja na początku roku i wyższa pod koniec roku” – powiedział.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotowały jedne z najwyższych wskaźników inflacji na kontynencie, ponieważ napięte rynki pracy i silne ożywienie po pandemii COVID-19 są połączone z czynnikami globalnymi, takimi jak rosnące ceny energii i zakłócenia łańcucha dostaw.

Według sondażu opublikowanego we wtorek przez CBOS, nasila się publiczna krytyka polityki gospodarczej rządu. 57% ankietowanych stwierdziło, że nie widzi szans na poprawę sytuacji gospodarczej.

(1 USD = 4,1589 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Reportaż Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza Montaż Garetha Jonesa i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *