Connect with us

Gospodarka

Polska walczy pomimo kryzysu energetycznego w centrum szczytu UE

Published

on

Polska walczy pomimo kryzysu energetycznego w centrum szczytu UE

Premier Polski Mateusz Morawiecki (L) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen 21 października 2021 r. w gmachu Rady Europejskiej w Brukseli,

YVES HERMAN | AFP | Obrazy Getty

BRUKSELA, Belgia – Trwająca rozgrywka między Polską a Unią Europejską zdominuje szczyt w Brukseli w tym tygodniu.

Przywódcy UE przyjeżdżający w czwartek do stolicy Belgii nie mogli uniknąć pytań o napięte relacje między Warszawą a Brukselą, a sprawa ta znalazła się nawet na porządku dziennym w ostatniej chwili.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” – powiedział w czwartek premier Irlandii Michael Martin o zaostrzającym się sporze z Polską.

Naród wschodnioeuropejski i Komisja Europejska, władza wykonawcza UE, od kilku lat spierają się o wdrożenie praworządności, ale ich różnice nasiliły się na początku tego miesiąca po tym, jak sąd najwyższy w Polsce stwierdził, że część prawa unijnego jest sprzeczne z Konstytucją RP.

Decyzja ostatecznie stawia pod znakiem zapytania nadrzędność prawa europejskiego oraz fundamenty grupy politycznej i gospodarczej.

Premier Węgier Viktor Orban, który często nie zgadza się z samą Brukselą, powiedział, że zgadza się z orzeczeniem. „To, co się tutaj dzieje, polega na tym, że instytucje europejskie regularnie obchodzą prawa parlamentów narodowych i rządów” – powiedział w czwartek Orban.

„Polska? Najlepszy kraj w Europie – nie potrzebuje sankcji, to śmieszne” – powiedział Orban o możliwych środkach, jakie Bruksela może podjąć wobec Warszawy.

Unia Europejska została zbudowana na zasadzie, że państwa członkowskie przestrzegają wspólnego zbioru zasad, nawet jeśli w niektórych obszarach polityki mają ostatnie słowo. Oznacza to na przykład, że kraj UE może swobodnie decydować o swojej polityce finansowej, ale zgodnie z unijnymi zasadami powinien mieć dług publiczny i deficyt.

Wcześniej w tym tygodniu ożywiona dyskusja na ten temat toczyła się między premierem Polski Mateuszem Morawieckim i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Morawiecki powiedział, że jego kraj nie da się zastraszyć i że najwyższym prawem w Polsce jest konstytucja. Z drugiej strony von der Leyen powiedziała, że ​​jej zespół może podjąć działania.

READ  Angela Merkel, królowa Europy, wycofuje się z polityki

„Nie możemy i nie pozwolimy na szwank naszych wspólnych wartości. Komisja będzie działać ”- powiedziała w Strasburgu we Francji.

Kryzys energetyczny

Wszystko to dzieje się w czasie, gdy Europa zmaga się z wyższymi kosztami energii – problemem, który może osłabić ożywienie gospodarcze w perspektywie krótkoterminowej i podważyć jej ambicje klimatyczne w dłuższej perspektywie.

Kiedy Orban przybył do Brukseli, zakwestionował także cele klimatyczne UE. „Co Timmermans [Europe’s climate chief] a inni proponowani zabiją europejską klasę średnią – powiedział.

Komisja i niektóre kraje UE uważają, że muszą przyspieszyć przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu i więcej inwestować w odnawialne źródła energii. Jednak Węgry, a zwłaszcza Polska, postrzegają szybką transformację jako zagrożenie dla ich gospodarek, ponieważ węgiel nadal odgrywa w tych krajach rolę.

Ostatni szczyt Merkel

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *