Connect with us

Gospodarka

Europejska płaca minimalna. Pracodawcy nie chcą dyrektywy

Published

on

Europejska płaca minimalna, tj. H. Godziwe wynagrodzenie pracowników w UE, które powinno umożliwić godne życie niezależnie od miejsca pracy – powiedziała o projekcie Komisji Europejskiej jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Projekt wytycznych unijnych zapewniających jednolite standardy ustalania płacy minimalnej w krajach UE, zdaniem Konfederacji Lewiatan, budzi wiele wątpliwości.

Europejska płaca minimalna. Bardzo dobrze przyjęty ważny postulat OPZZ

Zdaniem pracodawców pozwala to na daleko idącą ingerencję prawodawcy unijnego w rozwiązania przyjęte w poszczególnych krajach oraz ogranicza autonomię partnerów społecznych w tym zakresie.

– Inicjatywa Komisji Europejskiej ignoruje silny sprzeciw europejskiego środowiska biznesowego, w tym BusinessEurope, do którego należy konferencja Leviatan, wobec prawnych naruszeń autonomii partnerów społecznych i swobody negocjowania układów zbiorowych – mówi Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Federacji Lewiatan .

Pracodawcy mają zastrzeżenia co do wykorzystania instrumentu prawnego w celu uregulowania płacy minimalnej na szczeblu UE, tj. H. Wiążąca dyrektywa dla państw członkowskich.

Indeksacja emerytur 2021. Dobra wiadomość dla seniorów

Konfederacja Lewiatan nie sprzeciwia się niektórym wytycznym zaproponowanym przez Komisję Europejską, ale uważa, że ​​powinny one zostać przyjęte w formie zalecenia, zalecenia Rady, a nie dyrektywy.

– Popieramy dyskusję na temat skutecznych mechanizmów ustalania płacy minimalnej i wzmocnienia roli partnerów społecznych. Nie zgadzamy się jednak na uregulowanie tych kwestii w unijnej dyrektywie – dodaje Robert Lisicki.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Europejska płaca minimalna. KE określa jego minimalną kwotę

Co ta dyrektywa oznacza dla pracowników w Polsce? Oczywiście dalszy wzrost płacy minimalnej. Jednak nasza gospodarka będzie miała mniej powodów do zadowolenia, ponieważ oznacza to również wzrost kosztów pracy, a tym samym mniej pieniędzy na rozwój biznesów napędzających PKB. Poza tym może to być również związane z niższą konkurencyjnością polskich firm przy niższych wynagrodzeniach.

READ  AKTUALIZACJA 1 - Zgodnie z prognozą polska gospodarka kurczy się w 2020 roku po raz pierwszy od lat

Jednak rozwiązania Komisji Europejskiej mają na celu wykorzenienie dumpingu płac na europejskim rynku pracy, poza ochroną pracowników i walką z ubóstwem w biedniejszych regionach UE. Szczególnie kraje zamożne podkreślają, że niektóre kraje uzyskują przewagę w różnych branżach na Wspólnym Rynku, wykorzystując tańszą siłę roboczą. Z drugiej strony obawiają się również, że ustalenie europejskiej płacy minimalnej może doprowadzić do obniżenia płac w ich krajach.

2h temu

BibiWciąż tylko zwykły robotnik, a raczej niewolnik, powinien pracować dla willi, samochodów, wakacji dla pracodawców. Jeśli zarabiasz kilka procent mniej, wszystko będzie dobrze … Przeczytaj całość

2h temu

Tu i terazLiderzy biznesu są wściekli … ale ludzie muszą zarabiać wystarczająco dużo, aby żyć z godnością i nie pracować jak niewolnicy dla swoich bogatych pracodawców … Przeczytaj całość

2h temu

O TAKPOLSCY PRACODAWCY CHCĄ, ABY NAJLEPSZYCH PRACOWNIKÓW ZROBIĆ ZA DARMO, A WYNIKU NIE MOŻNA PRZENIESIĆ

Rozwiń komentarze (94)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.