Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska ustawa postrzegana jako atak na krytycznych nadawców

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Proponowane zmiany legislacyjne, które zakazywałyby pozaeuropejskiej własności polskich mediów, rozzłościły krytyków, którzy twierdzą, że biorą na cel amerykańską firmę Discovery Inc.

Zmiany zostały opublikowane na stronie internetowej polskiego parlamentu późną środą i zaproponowane przez ustawodawców dla rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, która od czasu objęcia władzy w 2015 roku podejmuje działania mające na celu kontrolę mediów. Krytycy twierdzą, że partia zamieniła państwowego nadawcę TVP na swojego rzecznika, podczas gdy lider partii i strateg Jarosław Kaczyński mówi, że chce ograniczyć własność mediów i wpływ inwestorów zagranicznych.

Na początku roku państwowy gigant naftowo-paliwowy PKN Orlen kupił regionalną grupę medialną Polska Press od swojego niemieckiego właściciela Verlagsgruppe Passau. Lojalność partyjna została wyznaczona na stanowiska kierownicze.

Kanał informacyjny TVN TVN24, który demaskuje rzekome nieprawidłowości i skandale w rządzie, od dawna irytuje Prawo i Sprawiedliwość.

TVN został uruchomiony w 1997 roku przez prywatną polską grupę medialną ITI jako nadawca komercyjny. Według sondaży eksperckich był to trzeci najpopularniejszy nadawca w Polsce w 2020 roku.

Wysoki przedstawiciel prawny i sądowniczy oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Joachim Brudziński przekonywał, że dziennikarzom TVN brakuje obiektywizmu i często stają po stronie oponentów rządu.

Premier Mateusz Morawiecki poparł w czwartek nieoczekiwane poprawki, mówiąc, że powinny one zapobiegać „organom zewnętrznym… wpływającym na debatę medialną, wpływającym na opinię publiczną… bez zgody polskiego regulatora”.

„Każdy poważny kraj powinien mieć takie instrumenty” – powiedział Morawiecki.

Morawiecki definiuje podmioty zewnętrzne jako osoby spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje Unię Europejską, Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

TVN, który w 2020 roku miał 7,5% udziału w polskim rynku medialnym, odpowiedział, że proponowane zmiany „mają nas uciszyć i pozbawić widzów prawa głosu”.

READ  Polski Duda zapewnia kolejne 5 lat prezydentury: wynik wstępny

„Podejmowana jest próba ograniczenia wolności mediów pod fałszywym pretekstem walki z zagraniczną propagandą” – napisano w oświadczeniu TVN. „Nie poddamy się pod żadnym naciskiem i pozostaniemy niezależni w interesie naszych widzów”.

Ambasada USA powiedziała, że ​​śledzi proces licencjonowania TVN „z rosnącym niepokojem”.

„TVN od ponad 20 lat jest integralną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Nieograniczona prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji ”- powiedział Bix Aliu, chargé d’affaires, na Twitterze.

Polityka polskiego rządu wobec mediów, ale przede wszystkim kontroli nad systemem sądownictwa, postawiła ją na kolizji z UE, która twierdzi, że podważa zasady demokracji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *