Connect with us

Sport

Polska twierdzi, że preferowani inwestorzy mogliby zainwestować w nowe lotnisko do 1,9 miliarda dolarów

Published

on

Polska twierdzi, że preferowani inwestorzy mogliby zainwestować w nowe lotnisko do 1,9 miliarda dolarów

WARSZAWA (Reuters) – Polska wybrała francuskie lotniska Vinci i australijski fundusz IFM Global Infrastructure Fund na preferowanych inwestorów planowanego węzła lotniczego w Europie Środkowo-Wschodniej i może zainwestować do 8 miliardów złotych (1,91 miliarda dolarów), poinformował we wtorek polski urzędnik .

Port Lotniczy Solidarność, położony 37 km na zachód od Warszawy, był wspierany przez prawicowo-populistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), choć czołowe partie opozycji krytykowały utworzenie kolejnego gabinetu po rozpoczęciu październikowych wyborów powszechnych.

Pod nadzorem państwowego CPK ma zostać oddany do użytku w 2028 r., będzie w stanie obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie i obsłużyć 1 mln ton ładunków w 2035 r. – wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), zrzeszającego CPK. powiedział rzecznik.

Planowane jest jako lotnisko cywilne, ale mogłoby być wykorzystywane przez siły NATO.

„CPK nie jest megalomanem… To nie tylko pobudzi polską gospodarkę, ale także zagwarantuje wysoki zwrot z inwestycji” – powiedział przedstawiciel rządu Marcin Horala.

CPK buduje także ogólnokrajową sieć kolejową, która połączy główne polskie miasta z lotniskiem.

Skarb państwa zabezpieczy 60% finansowania lotniska obligacjami lub pożyczkami bankowymi, a inwestorzy zapewnią pozostałe 40% w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w spółce CPK.Lotnisko Airport – podała CPK we wtorkowym komunikacie.

Jednostka Grupy Vinci, Vinci Airports, zarządza rozwojem i obsługą ponad 70 lotnisk w 13 krajach.

Fundusz IFM Global Infrastructure Fund inwestuje w Grupę Flughafen Wien, Grupę Manchester Airports i Port Lotniczy w Sydney. Wśród inwestorów znajdują się fundusze emerytalne i inwestorzy instytucjonalni na całym świecie.

Nie udało się natychmiast skontaktować z Vinci ani IFM Global Infrastructure Fund w celu uzyskania komentarza.

(1 dolar = 4,1890 zł)

(Raport: Karol Badohal; redakcja: Barbara Lewis)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *