Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska twierdzi, że dzieła Kandinsky’ego sprzedawane w Niemczech pochodzą z kradzieży

Published

on

Polska twierdzi, że dzieła Kandinsky’ego sprzedawane w Niemczech pochodzą z kradzieży

Według polskich władz kulturalnych obraz Wassily’ego Kandinsky’ego, który został sprzedany na aukcji w Niemczech za prawie 390 000 euro, należy do Polski, gdzie został skradziony w 1984 roku

Warszawa, Polska — Polskie władze kulturalne poinformowały w czwartek, że obraz Wassily’ego Kandinsky’ego, który został sprzedany na aukcji w Niemczech za prawie 390 000 euro (404 000 dolarów), należy do Polski, gdzie został skradziony w 1984 roku.

Władze grożą podjęciem kroków prawnych.

Akwarela Kandinsky’ego „Bez tytułu” z 1928 roku została zlicytowana w czwartek w domu aukcyjnym Grisebach w Berlinie. Cena zawierała opłatę aukcyjną.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada RP w Berlinie poinformowały dom aukcyjny, że dzieło zostało skradzione z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Powiedzieli, że sprzeciwiają się wystawieniu go na aukcję.

„Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak płot” – powiedział minister kultury Piotr Gliński Świergot.

Abstrakcyjna kompozycja na tekturze posiada na odwrocie pieczęć Muzeum Polskiego. Według katalogu aukcji internetowych był to prezent urodzinowy Kandinsky’ego dla Otto Ralfsa i znajdował się w Brunszwiku do około 1940 roku. Według katalogu znajdował się w Muzeum Narodowym w latach 1965-1983, a następnie w 1988 roku w prywatnej kolekcji sztuki w USA. Został zakupiony przez osobę prywatną w Galerie Thomas w Monachium.

Kandinsky, żyjący w latach 1866-1944, był rosyjskim malarzem, uważanym za jednego z pionierów sztuki abstrakcyjnej. 1896-1914 mieszkał i studiował w Monachium.

Polska aktywnie poszukuje również dzieł sztuki zrabowanych przez nazistowskie wojska niemieckie podczas okupacji Polski podczas II wojny światowej.

Wydaje się, że na aukcji w Grisebach w czwartek zapłacono rekordową w Niemczech cenę za dzieło sztuki. Autoportret niemieckiego ekspresjonisty Maxa Beckmanna namalowany podczas II wojny światowej został sprzedany za 20 milionów euro (20,7 miliona dolarów) bez opłaty.

READ  Polska 2:0 Szwecja: Polska prowadzi w drugiej połowie | kwalifikacje europejskie

———

Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że obraz Kandinsky’ego znajdował się w Muzeum Warszawy w latach 1965-1983.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *