Connect with us

Gospodarka

Polska strefa inwestycyjna skutecznie wspiera rozwój inwestycji

Published

on

Polska strefa inwestycyjna skutecznie wspiera rozwój inwestycji

Artykuł

Polska strefa inwestycyjna skutecznie wspiera rozwój inwestycji

Inwestycje w ramach Polskiej Strefy Inwestycji* (PIZ) zmieniają krajobraz gospodarczy Polski i wspierają zrównoważony rozwój w całym kraju. Dwieście trzynaście dotacji o wartości 5,9 mld zł, tworzących około 1,6 tys. nowych miejsc pracy – to wyniki Polskiej Strefy Inwestycji w pierwszym półroczu tego roku. To o 5% więcej zawiadomień o dofinansowaniu niż w roku ubiegłym.

Specjalne strefy ekonomiczne są ważnym instrumentem wspierania rozwoju gospodarczego i przyciągania inwestorów poprzez korzystne warunki podatkowe i wsparcie infrastrukturalne. Ich funkcjonowanie umożliwia dynamiczny rozwój regionów, tworzenie miejsc pracy i zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki. Co szczególnie cieszy, coraz więcej małych i średnich firm korzysta z tego instrumentu. Świadczy to o tym, że specjalne strefy ekonomiczne skutecznie odpowiadają na potrzeby mniejszych przedsiębiorstw, umożliwiając im rozwój i ekspansję na nowe rynki. Współpraca specjalnych stref ekonomicznych z MŚP przyczynia się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego kraju.

podkreśla wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

Udział MŚP w PIZ

Tylko w 2024 r. polskie firmy z sektora MŚP otrzymały 155 wniosków o wsparcie na kwotę 1,4 mld zł. Zadeklarowali utworzenie 441 nowych miejsc pracy.

Udział firm z polskiego sektora MŚP w ogólnej liczbie projektów w I półroczu 2024 r. wyniósł 73%. Deklarowana wartość inwestycji MSP to 25% wszystkich projektów w pierwszym półroczu tego roku.

Polska strefa inwestycyjna

PIZ jest podstawowym narzędziem wspierania przedsiębiorców i oferuje możliwość uzyskania ulg podatkowych na nowe inwestycje na terenie całego kraju. Decyzję o wsparciu podejmuje w imieniu Ministra Gospodarki właściwa terytorialnie specjalna strefa ekonomiczna. Cały kraj podzielony jest na 14 obszarów zarządzanych przez specjalne strefy ekonomiczne. PIZ skutecznie przyciąga inwestycje z całego kraju i daje przedsiębiorcom dodatkowy impuls rozwojowy.

READ  Polska oferuje nieoprocentowaną pożyczkę na pomoc Mołdawii – mówi prezydent - The First News

*Polska Strefa Inwestycji została utworzona zgodnie z Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o promowaniu nowych inwestycji. Dzięki temu instrumentowi finansowania zwolnienia podatkowe możliwe są na terenie całego kraju, a nie jak dotychczas tylko w wyznaczonych specjalnych strefach ekonomicznych. Dziś cały kraj podzielony jest na 14 obszarów zarządzanych strefami. Dzięki temu wdrożono strategię odpowiedzialnego rozwoju, która sprzyja zrównoważonemu rozwojowi całego kraju. Obecnie zdecydowana większość inwestycji w Polskiej Strefie Inwestycji zlokalizowana jest poza byłymi specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE).

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *