Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska rozważa drastyczne kroki w walce z wybuchem COVID

Published

on

Kobieta w masce ochronnej spaceruje przed centrum handlowym Złote Tarasy w centrum miasta, gdy rząd złagodził ograniczenia dotyczące choroby koronawirusowej (COVID-19) w Warszawie 4 maja 2021 r. REUTERS / Kacper Pempel

WARSZAWA, 20 października (Reuters) – Polska stoi w obliczu eksplozji przypadków COVID-19, które mogą wymagać drastycznych środków, powiedział w środę minister zdrowia po tym, jak kraj zgłosił ponad 5000 nowych infekcji dziennie po raz pierwszy od maja.

Europa Środkowa odnotowała w ostatnich dniach wzrost przypadków COVID-19, co podsyca obawy, że wskaźniki szczepień, które są niższe niż w zachodniej części kontynentu, mogą wywołać nową, szkodliwą falę infekcji.

„W ciągu ostatnich dwóch dni widzieliśmy eksplozję pandemii” – powiedział na konferencji prasowej Adam Niedzielski. „Mamy wzrosty o 85% i ponad 100% z tygodnia na tydzień”.

Powiedział, że w przyszłym tygodniu liczba dziennych przypadków może przekroczyć 5000.

„Będziemy chcieli zobaczyć, czy ten trend utrzyma się jeszcze przez kilka dni i być może będziemy musieli podjąć drastyczne środki” – powiedział Niedzielski, dodając, że obecnie w rządzie nie ma dyskusji na temat dalszego blokowania.

Zapytany, co rozumie przez „drastyczne” środki, Niedzielski odpowiedział, że będzie to oznaczać surowsze egzekwowanie obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek i zachowania dystansu społecznego.

Program szczepień w Polsce znacznie zwolnił w ostatnich miesiącach, a mniejsza liczba przypadków sprawiła, że ​​wiele osób czuje, że może zignorować kilka pozostałych ograniczeń.

Niedzielski powiedział, że oba fakty przyczyniły się do gwałtownego wzrostu, gdy namawiał Polaków do wstrzyknięcia COVID i przestrzegania zasad, takich jak noszenie masek w pomieszczeniach.

W środę kraj liczący około 38 milionów ludzi zgłosił 5559 nowych zakażeń koronawirusem i 75 zgonów.

Chociaż jest to znacznie poniżej szczytu trzeciej fali wiosną, kiedy liczba przypadków przekroczyła 35 000 i zmarginalizowano opiekę zdrowotną, jest to ponad dwukrotnie więcej niż liczba zgłoszona tydzień temu.

READ  Korea Południowa oferuje pomoc Polsce w budowie elektrowni jądrowych

Od początku pandemii Polska zgłosiła 2 950 616 przypadków COVID-19 i 76 254 zgonów.

Reportaż Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza; Adaptacja Filippy Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *