Connect with us

Gospodarka

Polska przekazuje Iranowi miliony szczepionek przeciwko Covid-19

Published

on

To ilustracyjne zdjęcie z 14 marca 2021 r. przedstawia fiolki oznaczone „Astra Zeneca COVID-19 Coronavirus Vaccine” oraz strzykawkę przed wyświetlonym logo AstraZeneca. REUTERS / Dado Ruvic / Ilustracja

WARSZAWA, 14 października (Reuters) – Polska przekazuje Iranowi milion szczepionek AstraZeneca COVID-19 – poinformowała w czwartek ambasada RP w Teheranie.

Polska, z populacją około 38 milionów, do środy w pełni zaszczepiła 19,6 miliona osób, ale wolniejsza absorpcja pozostawiła dawki zastępcze, które wysłała do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii i Norwegii oraz innych miejsc .

Gospodarka irańska mocno ucierpiała z powodu sankcji ponownie nałożonych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i pandemii COVID-19, co utrudnia krajowi płacenie za żywność i leki.

Podczas gdy szczepionki wysłane do Iranu zostały przekazane za darmo, w kilku innych przypadkach Polska sprzedawała szczepionki na cele charytatywne – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, dodając, że ponad 30 krajów skontaktowało się z Polską w sprawie dostaw szczepionek.

„Robimy to, aby wesprzeć naród irański. Nie jest to oznaką jakiejkolwiek zmiany w naszej polityce międzynarodowej wobec Iranu” – powiedział.

Reportaż Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk; Adaptacja Nicka Macfie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Orlen wyda na OTP około 89 mln zł
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *