Connect with us

Zabawa

„Squid Game” działa na nerwy w zadłużonej Korei Południowej | telewizja

Published

on

SEOUL, Korea Południowa – „Squid Game”, brutalny dramat Netflix o przetrwaniu o zdesperowanych dorosłych walczących o szansę na ucieczkę od poważnych długów w śmiertelnie niebezpiecznych grach dla dzieci, był trochę zbyt blisko domu dla Lee Chang-keuna.

Program urzekł światową publiczność od swojego debiutu we wrześniu i jest na dobrej drodze, aby stać się największym hitem Netflix wszechczasów. Uderzyło to w nerwy w domu, gdzie rośnie niezadowolenie z powodu rosnącego zadłużenia osobistego, spadających rynków pracy i ogromnych nierówności dochodowych, zaostrzonych przez kryzysy finansowe ostatnich dwóch dekad.

W dystopijnym horrorze gry Squid, Lee widzi swoje odbicie w głównym bohaterze serialu, Seong Gi-hun, zwolnionym pracowniku samochodowym, który radzi sobie z rozbitą rodziną i zmaga się z ciągłymi niepowodzeniami biznesowymi i problemami z hazardem.

Seong zostaje pobity przez gangsterskich wierzycieli, aby odpisać swoje organy jako zabezpieczenie, ale potem otrzymuje tajemniczą ofertę zagrania w serii sześciu tradycyjnych koreańskich gier dla dzieci za 38 milionów dolarów.

W programie wyprodukowanym przez Koreę Południową Seong rywalizuje z setkami innych graczy z problemami finansowymi w niezwykle brutalnej rywalizacji o ostateczną nagrodę, zabijając przegranych w każdej rundzie.

Rodzi niepokojące pytania o przyszłość jednej z najlepiej prosperujących azjatyckich gospodarek, w której ludzie, którzy kiedyś tłoczyli się nad „cudem rzeki Han”, teraz jęczą na „Hell Joseon”, sarkastyczny ukłon w stronę hierarchicznego królestwa sprzed 20-lecia Korei zbudował Century.

„Niektóre sceny były bardzo trudne do zobaczenia” – powiedział Lee, pracownik Ssangyong Motors w Korei Południowej, który zmagał się z trudnościami finansowymi i depresją po tym, jak producent samochodów zwolnił jego i 2600 innych pracowników, gdy w 2009 roku złożył wniosek o ochronę przed upadłością.

Po latach protestów, batalii prawnych i interwencji rządu Lee i setki innych pracowników w Ssangyong powróciły do ​​pracy w ostatnich latach. Ale nie wcześniej niż fala samobójstw wśród kolegów i członków rodziny pogrążyła się w trudnej sytuacji finansowej.

READ  Gwiazda M jak miłość opuszcza serial. Krystian Wieczorek zrezygnował, bo będzie pracował w konkursie!

„Gra Squid przedstawia postacie walczące o przetrwanie w pracy po zwolnieniu, walczące o prowadzenie restauracji ze smażonym kurczakiem lub pracujące jako kierowcy „Daeri”, którym płaci się za pijanych ludzi we własnym domu” – powiedział Lee. przypomniała mi moich kolegów, którzy zginęli.

Lee powiedział, że on i jego koledzy walczą o znalezienie pracy i zostali umieszczeni na liście przez inne firmy motoryzacyjne, które uważają za bojowników związkowych.

Raport naukowców medycznych z Korea University z 2016 r. wykazał, że co najmniej 28 zwolnionych pracowników Ssangyong lub ich bliskich zmarło z powodu samobójstwa lub poważnych problemów zdrowotnych, w tym związanych z zespołem stresu pourazowego.

„Squid Game” to jeden z wielu południowokoreańskich programów inspirowanych problemami ekonomicznymi. Jego mroczna historia nierówności i klas sprowadza się do porównań do nagrodzonego Oscarem „Pasosite” Bong Joon-ho, kolejnego przeboju epoki pandemii z oszałamiającą grafiką i przemocą, które ujawnia wady ekonomicznego sukcesu Korei Południowej.

Netflix napisał w środę na Twitterze, że „Gra Squid” stała się największą oryginalną serią, która ma 111 milionów fanów.

Szybka odbudowa Korei Południowej po zniszczeniach wojny koreańskiej w latach 1950-53 była spektakularna – od wzrostu Samsunga jako globalnego giganta technologicznego po ogromną popularność K-popu i filmów, które rozprzestrzeniły się poza Azję – chociaż miliony mieszkańców Korei Południowej zmagają się teraz z ciemną stroną tego Wzniesienia.

„Problemy klasowe są poważne na całym świecie, ale południowokoreańscy reżyserzy i scenarzyści wydają się bardziej odważni wobec tego problemu” – powiedział Im Sang-soo, reżyser filmowy.

W „Squid Game” problemy Seonga sięgają jego zwolnienia z fikcyjnego Dragon Motors dekadę temu, nawiązanie do Ssangyong, co oznacza „podwójny smok”.

Setki robotników, w tym Lee, okupowały fabrykę w Ssangyong tygodniami, by zaprotestować przeciwko zwolnieniom, zanim zostali rozwiązani przez policję, która je oblegała, zaatakowała pałkami, tarczami i armatkami wodnymi i zrzuciła skroplony gaz łzawiący helikopterem.

READ  The Gauge™: Polska | styczeń 2024 r

Ta brutalna sytuacja patowa zraniła tuzin i została wpleciona w narrację „Gry kałamarnic”. Seong ma retrospekcje pracownika Smoka zabitego przez łamistrajków podczas organizowania innych uczestników gry, aby budować barykady z akademikami, aby zapobiec wyczerpującym, potajemnym nocnym atakom bardziej okrutnych przeciwników, którzy chcą wyeliminować konkurencję.

Ostatecznie, każdy jest dla siebie w makabrycznej bitwie królewskiej między setkami ludzi gotowych zaryzykować swoje życie, nawet po to, by uwolnić się od koszmaru nie do przezwyciężenia długu.

Przedstawienie przedstawia inne zmiażdżone lub marginalizowane postacie, takie jak Ali Abdul, nieudokumentowany robotnik fabryczny z Pakistanu z odciętymi palcami i szefem, który odmawia mu zapłaty, i uosabia sposób, w jaki kraj wykorzystuje najbiedniejszych ludzi w Azji, utrzymując niebezpieczne warunki pracy i płace zignoruj ​​kradzież.

I Kang Sae-byeok, uciekinierka z Korei Północnej, która zna tylko ciężkie życie na ulicy i pilnie potrzebuje pieniędzy, by uratować brata z sierocińca i przemycić matkę z północy.

Wielu mieszkańców Korei Południowej desperacko pragnie awansować w społeczeństwie, w którym brakuje dobrych miejsc pracy, a ceny domów gwałtownie wzrosły, przez co wielu z nich zaciąga znaczne pożyczki, aby grać w ryzykowne aktywa finansowe lub kryptowaluty.

Zadłużenie gospodarstw domowych przekracza obecnie roczną produkcję gospodarczą kraju i wynosi ponad 1800 bilionów (1,5 biliona USD). Niespokojne czasy spowodowały spadek rekordowej liczby urodzeń, ponieważ niespokojne pary unikają posiadania dzieci.

Światowy sukces Squid Game nie jest powodem do dumy, napisał Se-Jeoung Kim, południowokoreański prawnik mieszkający w Polsce, na łamach gazety w Seulu Shinmun.

„Obcokrajowcy podejdą do ciebie i powiedzą, że z fascynacją oglądali także mecz kałamarnic i mogą się zastanawiać, czy sytuacja Ali w tym dramacie naprawdę może się wydarzyć, a ja bym nie miał nic do powiedzenia w kraju tak zamożnym i uporządkowanym jak Korea Południowa” powiedziała zadzwoniła.

Kim Jeong-wook, inny pracownik Ssangyong, który spędził miesiące z Lee na kominie w fabryce Ssangyong w 2015 roku, wzywając firmę do przywrócenia zwolnionych pracowników, powiedział, że po pierwszym odcinku nie może oglądać gry Squid.

READ  Grupa rozrywkowa Bulwell przekazuje produkty o wartości 1000 funtów na apel na Ukrainie

„To było dla mnie zbyt traumatyczne” – powiedział.

——

Pisarz AP Entertainment Juwon Park przyczynił się do powstania tej historii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *