Connect with us

Gospodarka

Polska przedłuża koncesję na wydobycie węgla w Turowie pomimo protestów międzynarodowych

Published

on

Polska przedłużyła koncesję na odkrywkową kopalnię węgla kamiennego Turów pod Bogatynią do 2044 roku, mimo protestów międzynarodowych.

Kopalnia jest własnością Państwowego Przedsiębiorstwa Energetycznego Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) i od 1904 roku prowadzi działalność produkcyjną od ponad 115 lat.

Zgoda polskiego Ministerstwa Klimatu wzbudziła obawy sąsiednich Czech i Niemiec, a także działaczy ekologicznych, którzy twierdzą, że odnowienie licencji jest niezgodne z prawem UE i może zaostrzyć kryzys klimatyczny.

Około 25 organizacji pozarządowych i obywateli wzywa obecnie przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i wiceprzewodniczącego Europejskiego Zielonego Ładu Fransa Timmermansa do podjęcia działań przeciwko temu krajowi.

Anna Cavazzini, członkini Grupy Parlamentu Europejskiego / Wolnego Przymierza Europejskiego, powiedziała: „Obowiązkiem Komisji Europejskiej jest egzekwowanie przestrzegania prawa UE przez wszystkie państwa członkowskie.

„Dlatego wzywamy Komisję Europejską do wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce i do pracy nad trwałym rozwiązaniem między trzema sąsiednimi krajami”.

W lutym tego roku Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce w związku z rozbudową kopalni Turów, twierdząc, że może to zaszkodzić społeczności po czeskiej stronie granicy.

Ruch został uruchomiony po tym, jak kopalnia otrzymała sześcioletnie przedłużenie licencji w marcu 2020 roku.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosi decyzję w sprawie kopalni Turów na początku przyszłego miesiąca.

Tymczasem PGE stwierdziła, że ​​natychmiastowe zamknięcie kopalni w Turowie może spowodować problemy gospodarcze, a jednocześnie wpłynąć na stabilność krajowej sieci elektroenergetycznej – podał Reuters.

Polska jest jedynym krajem UE, który nie zrealizował celu z 2019 r. Dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r.

READ  Rozprawa sądowa o prymacie prawa unijnego lub polskiego

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *