Connect with us

Nauka

Polscy naukowcy odkrywają pierwszą na świecie „ciężarną” mumię egipską

Published

on

Polscy naukowcy poinformowali w czwartek, że odkryli pierwszą na świecie ciężarną mumię egipską podczas badania szczątków liczących 2000 lat znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

„Mój mąż Stanisław, egipski archeolog, i ja spojrzeliśmy na zdjęcia rentgenowskie i zauważyliśmy znajomy widok dla rodziców trojga dzieci w brzuchu zmarłej kobiety – małą stopę!” Dziennikarzom powiedziała Marzena Ozarek-Szilke, antropolog i archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dalsza analiza wykazała, że ​​cały płód i naukowcy pracujący nad Warsaw Mummy Project uważają, że kobieta była w wieku od 20 do 30 lat i była w 26-30 tygodniu ciąży.

„Nie wiemy, dlaczego nie usunięto płodu z brzucha zmarłego podczas mumifikacji” – powiedział kolejny uczestnik projektu Wojciech Ejsmond z PAN.

“To dlatego ta mumia jest naprawdę wyjątkowa. Nie byliśmy w stanie znaleźć podobnego przypadku. Oznacza to, że ‘nasza’ mumia jest jedyną rozpoznaną na świecie mumią, która ma płód” – powiedział.

Ozarek-Szilke spekulował, że być może podjęto próbę „zakamuflowania ciąży… lub, być może, miało to jakieś znaczenie związane z wierzeniami i odrodzeniem w zaświatach”.

Na podstawie analizy hieroglifów sarkofagu pierwotnie uznano mumię za mumię księdza, który żył od pierwszego wieku pne do pierwszego wieku naszej ery.

Naukowcy uważają teraz, że może być nawet starszy i badają możliwe przyczyny śmierci.

Mumii nie otwarto, ale skan wykazał, że kobieta miała długie kręcone włosy sięgające jej do ramion.

Badania zostały opublikowane w najnowszym numerze Journal of Archaeological Science.

„To pierwszy znany przypadek zabalsamowania ciała kobiety w ciąży… Otwiera nowe możliwości badania ciąży w starożytności i praktykach związanych z macierzyństwem” – czytamy w artykule.

Badania zostały przeprowadzone przez Affidea, firmę zajmującą się analizami medycznymi, przy użyciu sprzętu dostarczonego przez GE, sponsorów projektu.

Mumia została sprowadzona do Polski w XIX wieku i znalazła się w zbiorach antyków Uniwersytetu Warszawskiego.

READ  Heimstaden Bostad buduje polski portfel z transakcją o wartości 372,7 mln USD

Znajduje się w Muzeum Narodowym od 1917 roku, gdzie jest eksponowany obok sarkofagu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *