Connect with us

Gospodarka

Polska popiera członkostwo Turcji w UE – mówi ambasador

Published

on

Polska wspiera Turcję jako część Unii Europejskiej – powiedział we wtorek ambasador tego kraju przed opuszczeniem Ankary pod koniec kadencji.

„Polska lojalnie popiera członkostwo Turcji w UE, tak jak Turcja poparła członkostwo Polski w NATO. Nie boimy się Turcji, to wielki naród europejski, a jego miejsce jest w UE” – powiedział agencji Anadolu (AA) Jakub Kumoch.

Kumoch zauważył, że Turcja i Polska, z ich gospodarkami i populacją przekraczającą 120 milionów, były wielokrotnie większe niż wiele innych krajów i powiedział: „Gdyby Turcja była członkiem UE, byłaby to jedna z największych uprawnień decyzyjnych w przyszłość związku ”.

Kumoch powiedział, że był ambasadorem w czasie, gdy Turcja i Polska „rozumiały się nawzajem”.

„Będą nowe wizyty. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan wkrótce odwiedzi Polskę” – powiedział. „To bardzo ważne, ponieważ musimy postrzegać siebie jako ważnych partnerów w Europie”.

Handel dwustronny między tymi dwoma krajami jest „mniejszy niż powinien być”, powiedział Kumoch, dodając, że są zdeterminowane, aby dalej rozwijać więzi handlowe.

Odnośnie zakupu tureckich dronów w Warszawie pod koniec maja ambasador powiedział, że polskie wojsko oceniło samolot jako „niezbędny, dobry i zaawansowany technologicznie”.

Dodał, że współpraca obu narodów będzie kontynuowana nie tylko w zakresie zakupu nowych technologii obronnych, ale także wspólnego rozwoju i produkcji.

Kumoch powiedział, że studiował turetykę na Uniwersytecie Warszawskim. „Wtedy nie wiedziałem, że będę nie tylko pracował w tej dziedzinie przez dużą część swojego życia, ale także przyczyniał się do rozwoju stosunków polsko-tureckich.”

„Dla turkologa szczytem jego kariery jest bycie ambasadorem w Turcji” – kontynuował. „Cóż, to dla mnie osobiście wielki zaszczyt”.

Powiedział, że planuje opuścić Turcję po zakończeniu kadencji ambasadora, ale jego żona, która pełni funkcję konsula, i ich dzieci nadal zostaną. Kumoch powiedział: „Dyplomaci przychodzą i odchodzą, ale sprawa pozostaje. Naszym celem jest podniesienie stosunków między Polską a Turcją na wyższy poziom”.

READ  PGNiG zgadza się na rozwój polskiego sektora biogazowego

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.