Connect with us

Gospodarka

Polska planuje dodać kolejne sztabki złota do swoich kaset – RT Business News

Published

on

Polska planuje kupić co najmniej 100 ton złota w najbliższych latach, aby zademonstrować siłę gospodarczą kraju – powiedział prezes Banku Centralnego Adam Glapiński.

W rozmowie z magazynem Sieci powiedział: „W tej chwili mamy 229 ton złota, z czego mniej więcej połowę kupiłem podczas mojej kadencji”. Ponadto nowe zapasy miałyby być magazynowane w Polsce.

„Ma to między innymi znaczenie dla postrzegania kraju”. Glapinski wyjaśnił. W styczniu powiedział, że udział w złocie banku centralnego, który obecnie stanowi 9% rezerw krajowych, wzrośnie do 20% w następnej kadencji.Również na rt.com
Banki centralne na całym świecie kupują ogromne ilości złota odchodząc od dolara amerykańskiego – Goldman Sachs


W ostatnich latach Polska stale powiększała swoje rezerwy złota i kupiła około 126 ton złota w 2018 i 2019 roku. Naród repatriował również około 100 ton złota z skarbców Banku Anglii w Londynie, co stanowi około połowy warszawskich zasobów Wielkiej Brytanii. Tak powiedział wówczas Glapiński „Złoto symbolizuje siłę kraju”.

W ciągu ostatniej dekady banki centralne na całym świecie, zwłaszcza w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji, zwiększyły skup złota, oddalając się od dolara amerykańskiego.

Więcej informacji na temat ekonomii i finansów można znaleźć w dziale RT

READ  Pasy bezpieczeństwa Takata - nieprawidłowości w wynikach testów, możliwe serwisy samochodowe
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *