Connect with us

Świat

Chiny dążą do szczytu Biden-Xi w kwietniu, jeśli rozmowy na Alasce się powiodą

Published

on

Fotograf: Feng Li / AFP / GettyImages

Pekin dąży do spotkania Joe Bidena i Xi Jinpinga w przyszłym miesiącu, kiedy to pierwsze rozmowy na wysokim szczeblu między USA i Chinami na Alasce będą owocne od czwartku, zdaniem znających sytuację.

Spotkanie Biden-Xi, zaplanowane przez chińskich urzędników, ma się odbyć w okolicach Dnia Ziemi 22 kwietnia, aby pokazać, że obaj przywódcy koncentrują się na walce ze zmianami klimatu, powiedział jeden z respondentów. Już w tym dniu Biden jest gotów zebrać światowych liderów, aby skłonić świat do bardziej ambitnych działań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. O perspektywie spotkania po raz pierwszy poinformował Wall Street Journal.

Na pytanie, czy dyplomaci będą rozmawiać o spotkaniu Xi-Biden podczas rozmów na Alasce i czy planowane jest spotkanie obu przywódców, rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział, że nie doszło do takich ustaleń. Później dodał, że oba kraje omówią kilka kwestii.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Chiny zbagatelizowały oczekiwania co do rozmów na Alasce, które mają się odbyć w czwartek i piątek czasu lokalnego. Sekretarz stanu Antony Blinken i bezpieczeństwo narodowe Konsultant Jake Sullivan będzie reprezentował Stany Zjednoczone, a minister spraw zagranicznych Wang Yi i członek Biura Politycznego Yang Jiechi będą mówić w imieniu Chin.

Oczekiwania Chin co do spotkania nie są „zbyt wysokie” – powiedział Cui Tiankai, ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych, w komentarzach do państwowej telewizji Centralnej Chin. Będzie sukcesem, gdy rozpocznie się „uczciwy, konstruktywny i racjonalny” dialog – dodał.

Chińska delegacja przybyła do Anchorage w czwartek, poinformował państwowy nadawca China Central Television. Blinken miał opuścić Seul później tego wieczoru.

Kraje spierały się o opis rozmów, a Stany Zjednoczone kwestionowały określenie przez Chiny tego spotkania jako „strategicznego dialogu wysokiego szczebla”. Blinken powiedział w środę, że była to okazja „do bezpośredniego i bezpośredniego podzielenia się chińskimi obawami z naszymi chińskimi kolegami Stany Zjednoczone twierdzi, że nasi sojusznicy i partnerzy mają pewne rzeczy, które robią Chiny. „

READ  Kobieta z zakazem wstępu do zoo po niezdrowym związku z szympansem

Chiny tak popchnięty Oczekuje się, że administracja Bidena zniesie cła i sankcje nałożone za prezydentury Donalda Trumpa, a także środki ograniczające sprzedaż kluczowych technologii chińskim firmom. Departament Stanu w Pekinie powiedział w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone „nie są wiarygodnym krajem, któremu można ufać” po zaostrzeniu ograniczeń przez przedstawicieli rządu Huawei Technologies Co.

Chiny ogłosiły, że w piątek rozpocznie się postępowanie sądowe przeciwko dwóm Kanadyjczykom oskarżonym o naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego, które rozpoczęło się wkrótce po aresztowaniu w grudniu 2018 roku dyrektora generalnego Huawei Meng Wanzhou, córki założyciela firmy Ren Zhengfei. Chiny często łączyły te sprawy ze sprawami Menga. Rzecznik Departamentu Stanu powiedział w zeszłym roku dziennikarzom, że zaprzestanie ekstradycji „może otworzyć pole do rozwiązania problemu sytuacji dwóch Kanadyjczyków”.

’Zła wiadomość’

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *